Hubal

Autor:
Jacek Komuda
Wydawcy:
Legimi (2018-2019)
Fabryka Słów (2016-2019)
ISBN:
978-83-7830-860-7, 978-83-7964-135-2
978-83-7964-136-9
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.6 (7 głosów)

Henryk Hubal-Dobrzański herbu Leliwa, to legenda.

Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju.

Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego.

Dzięki niemu, symbolicznie, Rzeczpospolita nie poddała się nigdy.

Dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla żołnierzy słowa:

Nie było rozkazu kapitulacji... przeszliście przez piekło…

za nami groby kolegów... czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń?

Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę... tak mi dopomóż Bóg!

Książka którą trzymacie w rękach to najtrudniejsza powieść w pisarskiej karierze Jacka Komudy. Przeszedł on w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy majora Hubala. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.

(...) dziś rano pochowałem Majora, byłem przy tym, kiedy Niemcy wynieśli jego ciało do gospodarstwa Laskowskich w Anielinie, gdy ograbili go z osobistych rzeczy. Szedłem w jego ostatniej drodze do Poświętnego, gdzie zwłoki zostały załadowane na ciężarówkę i zawiezione... dokąd - to wyjaśnia powieść.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jest to pierwsza powieść Jacka Komudy, którą miałam okazję przeczytać i na pewno też nie ostatnia. • Mimo tego, że nie jestem aż tak wielką wielbicielką literatury historycznej i wojennej ta bardzo przypadła mi do gustu,podobała i zaciekawiła. Jest to naprawdę świetna książka, w której autor przedstawia nam ze szczegółami szlak bojowy majora Henryka Dobrzańskiego.Książkę tę czytałam z wielkim zainteresowaniem, wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Czytając tak zżyłam się z bohaterami, że miałam wrażenie, że jestem jedną z nich i przeżywam wszystko razem z nimi. Uwielbiam takie uczucie towarzyszące przy książce. Już dawno żadna książka nie wywołała u mnie takich uczuć,emocji i przeżyć. Książka godna polecenia i warta przeczytania.
  • komentarz jest zbędny • po prostu Komuda
    -2 nie na temat
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo