Cztery po północy

Tytuł oryginalny:
Four past midnight
Inne tytuły:
Biblioteczny policjant
Langoliery
Autor:
Stephen King ...
Tłumaczenie:
Rafał Lisowski
Robert Waliś
Danuta Górska
Andrzej Szulc
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2015-2023)
Legimi (2015-2023)
ISBN:
978-83-6751-302-9, 978-83-6751-355-5
978-83-7985-665-7, 978-83-6751-302-0
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
3.0

Cztery krótkie powieści mistrza grozy, w których rzeczywistość przeplata się z surrealistycznymi koszmarami, jakie mogą się zdarzyć tylko w najstraszniejszych godzinach: między północą a czwartą nad ranem.

Jedna z nich, Ukryte Okno, Ukryty Ogród, doczekała się ekranizacji pod tytułem Sekretne Okno, w której zagrali Johnny Depp i John Turturro.

LANGOLIERY

W czasie nocnego lotu z Los Angeles do Bostonu grupa pasażerów budzi się i odkrywa, że zniknęła większość ich współtowarzyszy podróży, a także załoga. Nie zgłasza się obsługa żadnego lotniska, z którym ocalali próbują nawiązać kontakt, jakby w tajemniczy sposób zniknęła ludność Ziemi.

UKRYTE OKNO, UKRYTY OGRÓD

Życie znanego pisarza Morta Raineya, które po jego rozwodzie i tak było trudne, zamienia się w koszmar, gdy na progu jego domu zjawia się pewien człowiek i zarzuca mu popełnienie plagiatu. Podczas gdy Rainey próbuje udowodnić, że to nieprawda, jego prześladowca staje się coraz bardziej agresywny.

BIBLIOTECZNY POLICJANT

Plakat w czytelni w amerykańskim miasteczku Junction City głosi: „Strzeż się bibliotecznej policji. Grzeczne dzieci oddają książki w terminie”. A co dzieje się z tymi niegrzecznymi? Sam Peebles będzie mógł się o tym przekonać, gdy pozna Ardelię Lortz, budzącą przerażenie dyrektorkę biblioteki.

PIES Z APARATU

Pewien chłopiec jest zachwycony, kiedy dostaje na piętnaste urodziny polaroida… dopóki nie okazuje się, że aparat jest nawiedzony. Wypluwa z siebie zawsze takie samo zdjęcie – niezależnie od tego, co chłopiec fotografuje – z groźnym psem próbującym się uwolnić z polaroidowego świata.

Te krótkie powieści mają wszystko to, dzięki czemu Stephen King stał się jednym z najpopularniejszym na świecie pisarzy.

„Chicago Tribune”

W tych utworach widać to, co łączy pisarstwo Stephena Kinga z twórczością Trumana Capote – narrację, która wprost płynie.

„The Guardian”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Biblioteczny policjant Langoliery Pies z aparatu Ukryte okno, ukryty ogród 4 po północy
Autorzy:Stephen King Andrzej Szulc
Tłumaczenie:Rafał Lisowski Robert Waliś Danuta Górska Andrzej Szulc
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2015-2023) Legimi (2015-2023)
ISBN:978-83-6751-302-9 978-83-6751-355-5 978-83-7985-665-7 978-83-6751-302-0
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna opowiadania powieści proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo