Purpurowy całun

Tytuł oryginalny:
Purple shroud
Autor:
Stella Duffy
Tłumacz:
Marta Dziurosz
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis (2012-2013)
ISBN:
978-83-7510-974-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
3.5 (2 głosy)

Wywodząca się ze społecznych nizin dziewczyna stała się Theou doron - "darem od Boga", cesarzową Bizancjum i najbardziej wpływową kobietą ówczesnego świata. Bystra, odważna, bezwzględna wobec zdrady - Teodora rządzi wraz ze swym mężem Justynianem. W świecie politycznych strategii małżeńskich, ich związek wydaje się być wyjątkowy, bo prawdziwie przepełniony miłością. Kiedy na obrzeżach Imperium wybuchają wojny, Teodora odkrywa, że największe zagrożeniem dla jej panowania - a zarazem życia - czai się znacznie bliżej. Nieustające zamieszki i, pożary w mieście, mściwi wrogowie w cesarskim pałacu, którzy nigdy nie zaakceptują "Teodory-z-burdelu", zarazy, spiski i morderstwa - w ich obliczu cesarzowa poznaje prawdziwe oblicze władzy. Teodora zdaje sobie sprawę, że bycie cesarzową to po prostu kolejna rola, którą musi zagrać, choć stawka jest znacznie wyższa niż zwykle i, nie można zejść za kulisy. Urodziła się, aby zagrać tę rolę. Kontynuacja Teodory - losy potężnej cesarzowej u szczytu władzy Starożytny świat w kolejnej zapadającej w pamięć epickiej sadze.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobrze przedstawiona historia kobiety silnej, mądrej i niezwykłej. Władza, wiara i walka o jeden Rzym i jeden Kościół ale czy siła Teodory była tylko taką jaką dała jej purpura. • Zakończenie jest smutne i zarazem piękne. Dla mnie kilka wieczorów z tą książką było przeniesieniem się do roku 527 - 548. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo