Autobiografia:

dzieje moich poszukiwań prawdy

Tytuł oryginalny:
Gandhi an Autobiography
Autor:
Mohandas Karamchand Gandhi (1869-1948)
Tłumacz:
Józef Brodzki (1886-1964)
Lektor:
Michał Breitenwald ...
Wyd. w latach:
1973 - 2019
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
Autotagi:
audiobooki
biografie
CD
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
MP3
Więcej informacji...

Był prorokiem i osobą świętą, a zarazem grymaśnym i dokuczliwym starcem. Gdyby przyszedł na świat dwa tysiące lat wcześniej, jego nauki przekształciłyby się w religię, którą nazwano by bezgwałtem (ahimsą) i niesprzeciwianiem się złu, męstwem i poszukiwaniem Prawdy, czyli Boga.

W religiach Wschodu bezgwałt, czyli rezygnacja z przemocy, pojawił się wcześniej: w buddyzmie i w dżinizmie, ale kombinacja tych cech z odrzuceniem lęku i rozumną pobłażliwością dla grzeszników jest oryginalnym pomysłem Gandhiego.

Jego imiona Mohandas Karamczand mogą oznaczać „sługę piękna” oraz „zmieszany (zakłopotany) księżyc”. Znamy go jednak jako Mahatmę, czyli Wielką Duszę, ale jest to nie imię, a tytuł, jaki przyznano mu w Indiach po powrocie z Afryki Południowej, gdzie zaczęła się jego praca i kariera życiowa. Jest to tytuł jednorazowy – nikt więcej go nie otrzymał. Gandhi bardzo go nie lubił. Wolał, żeby nazywano go, jak za młodu, bhai (bratem) czy bapuji, co znaczy „szanowny pan ojciec”.

Krzysztof Mroziewicz, ambasador RP w Indiach 1996–2001

Gandhi był prawdziwym rewolucjonistą, który wywalczył niepodległość Indii. Żył własnym przesłaniem i był jego głosicielem. Bardzo niewielu polityków dwudziestego wieku wciąż liczy się w dzisiejszym świecie, ale on z pewnością pozostaje postacią ważną i aktualną. Należy do tej samej kategorii co Jezus i Budda.

W Polsce stanowił inspirację politycznych przemian bez użycia przemocy. W kwestiach ekonomicznych zawsze zauważał potrzeby, piętnując chciwość. Apelował do przywódców mocarstw, by przykładali większą uwagę do zapewnienia dobrobytu krajom potrzebującym, nie zaś nabijali kiesę garstce milionerów. Gdyby Gandhi żył w dzisiejszych czasach, wciąż byłby orędownikiem spraw ludzi biednych.

dr Surender Bhutani, profesor wizytujący Polskiej Akademii Nauk

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka którą przeczytałem lata temu.Autobiografia najw­ybit­niej­szej­ postaci XX wieku ,hinduskiego przywódcy ,głoszącego bierny opór,propagującego tolerancje i miłość bliźniego.Autobiografia.Dzieje Moich Poszukiwań Prawdy, opowiada jego własnymi słowami, historię życia o wolność i godność swego narodu.Książka która zbliżyła mnie do duchowości i do Boga.Polecam także oskarowy film(1982r) pt; Gandhi, w którym możemy w zarysie spojrzeć na całość jego życia , osoby Mahatmy Gandhiego,co w sanskrycie znaczy wielka dusza .
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
lubieksiazki
Opis
Inne tytuły:Gandhi Autobiography or the story of my experiments with truth
Autor:Mohandas Karamchand Gandhi (1869-1948)
Tłumacz:Józef Brodzki (1886-1964)
Lektorzy:Michał Breitenwald Włodzimierz Nowakowski (1945-1996)
Wydawcy:Wydawnictwo Axis Mundi (2013-2019) Wydawnictwo Heraclon International (2015) Storybox.pl (2015) Legimi (2015) Wydawnictwo Aleja Róż (2013) Zakład Wydawnictw i Nagrań PZN (1984) Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych (1984) Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza (1973-1974) Wydawnictwo Storybox.pl - Heraclon International Polski Związek Niewidomych - Zakład Wydawnictw i Nagrań
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:978-83-61432-49-4 978-83-61432-56-2 978-83-64980-36-7 978-83-64980-81-7 978-83-7927-377-5 978-83-7927-379-9 978-83-8146-242-6
Autotagi:audiobooki autobiografie biografie CD dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika historia kasety magnetofonowe książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 26 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo