Królowa Jadwiga:

marzenia i rozterki

Autor:
Alicja Biedrzycka
Ilustracje:
Halina Nowakowska
Wydawca:
Wydawnictwo Petrus (2016-2019)
ISBN:
978-83-7720-373-6, 978-83-7720-481-8
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
powieści
proza
zbiory opowiadań
2.0

Książka ”Królowa Jadwiga. Marzenia i rozterki” przedstawia życie średniowiecznej władczyni Polski, królowej Jadwigi. Autorka w sposób niezwykle barwny i przystępny dla czytelnika opisuje postać Królowej, która koronowana już jako dziecko wykazuje się niezwykłą dojrzałością w pełnieniu władzy, rezygnując z osobistych marzeń. Władzę przyjęła z niezwykłą pokorą i odpowiedzialnością zarówno za kraj, jak też i za los prostych poddanych. Jej marzenia, zwłaszcza w kwestii osobistej miłości weryfikuje twarda, polityczna rzeczywistość. Próbuje więc spełniać marzenia innych, mądrze kierując Królestwem. Publikacja zawiera również bogatą informację o życiu średniowiecznego Krakowa w szerokim przekroju społecznym. Od żaków i mieszczan krakowskich po prominentnych ludzi królewskiego dworu. Bez wątpienia zainteresuje również czytelnika opis życia najmłodszych mieszkańców prastarego Grodu. Książka bogato ilustrowana pięknymi rycinami autorstwa Haliny Nowakowskiej.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pozycja ciut lepsza od swojej poprzedniczki, jednak również, niestety i nad czym ubolewam, słaba. Królowa Jadwiga Andegaweńska, późniejsza święta, to postać z fascynującym życiorysem, ale jak widać to istna orka na ugorze przenieść jej osobę na karty literatury. Co gorsza, tekst jest pełen błędów redakcyjnych, jakby kompletnie pominięto korektę. Jedyny plus jest taki, że książka faktycznie jakąś treść posiada - w porównaniu do poprzedniej części - jednak znowu ginie ona w morzu ogółów, kiepskich albo wręcz żadnych dialogów i nieudolnych próbach zagłębiania psychologii postaci. Szkoda, bo potencjał znowu został zaprzepaszczony.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo