Klaps

Tytuł oryginalny:
The Slap
Autor:
Christos Tsiolkas
Tłumacz:
Jędrzej Polak (1958-2020)
Wydawca:
Wydawnictwo Replika (2012)
ISBN:
978-83-7674-166-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
4.0 (2 głosy)

Willa na przedmieściach. Grupa przyjaciół spotyka się przy grillu. Niespodziewanie jeden z gości wymierza klapsa dziecku znajomych. Ten pozornie błahy gest odbija się rykoszetem w życiu uczestników przyjęcia. Bezpośrednio lub pośrednio zaczyna wpływać na ich dalsze życie... Tym razem Christos Tsiolkas kieruje swoje przenikliwe, wszechwidzące spojrzenie na życie rodzinne w nowoczesnej rzeczywistości XXI wieku. Klaps to niepokojąca opowieść o miłości, małżeństwie i seksie, o rodzicielstwie i dzieciach. Opowieść gniewna i intensywna, tak pełna namiętności i sprzecznych przekonań, jak tylko może być życie rodzinne. Książka Tsiolkasa to wnikliwa analiza aspiracji i lęków, a zarazem przejmująca, prowokująca powieść o naturze lojalności i szczęścia, kompromisu i prawdy.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Polecam! Nie tylko jako głos w sporze, czy dzieci należy karać klapsem czy nie. Jest to także dosyć bezkompromisowa wizja współczesnego społeczeństwa, gdzie starsi odchodzą w niepamięć, a młodsi chowani są na egoistów, którym wszystko się należy. Jak to usłyszałam ostatnio na wykładzie o demografii - dzieci chowane na króli, wokół których wszystko się kręci. Do tego ostry język i pokazywanie sfery uczuciowej bez owijania w bawełnę. Trochę gorzka to opowieść, a cytując bohaterki - aż strach pomyśleć co będzie, jak te dzieci będą kiedyś rządzić światem.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo