Kiedyś byliśmy braćmi

Tytuł oryginalny:
Once we were brothers
Autorzy:
Ronald H. Balson
Jan Kraśko
Tłumacz:
Jan Kraśko
Wydawcy:
Legimi (2016)
Wydawnictwo Świat Książki (2014-2016)
ISBN:
978-83-7943-471-8, 83-7943-471-8
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
3.8 (4 głosy)

Dwa życia - kiedyś tak sobie bliskie - dwa światy i zadośćuczynienie po sześćdziesięciu latach. Porywająca i wzruszająca opowieść o miłości, przetrwaniu i triumfie ludzkiego ducha. Elliot Rosenzweig, szanowany polityk i zamożny filantrop z Chicago, bierze udział w przyjęciu dobroczynnym, kiedy niespodziewanie zostaje oskarżony o to, że w przeszłości nosił nazwisko Otto Piatek i był oficerem SS, znanym jako Rzeźnik z Zamościa. Chociaż oskarżenia wydają się całkowicie niedorzeczne, człowiek, który mu je stawia - Ben Solomon - zatrudnia adwokatkę Catherine Lockhart, żeby udowodniła Rosenzweigowi winę przed sądem. Przekonuje prawniczkę, by przyjęła jego sprawę, ujawniając, że prawdziwy Piatek został porzucony jako dziecko i wychowany przez rodzinę Solomona, którą później zdradził podczas niemieckiej okupacji. Czy Solomon oskarżył właściwego człowieka?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niezwykła książka o braterstwie i lojalności. O winach, które nie ulegają zatarciu i przedawnieniu. O przypadku, który doprowadza do odkrycia mrocznej przeszłości. I o miłości, która zwycięża wszystko. Jedna z ciekawszych książek o Holokauście, jaką czytałam. Polecam!
  • Bardzo dawno nie czytałam tak pięknej i wzruszającej powieści o wojnie i Holokauście. • Już sam pomysł na książkę, to strzał w dziesiątkę.Rozliczenie po latach zbrodniarzy wojennych, którzy mimo tylu zbrodni żyją na świeczniku i udają dobroczyńców. • To studium ludzkiej psychiki i motywacji.To powieść o ludzkich krzywdach, bólu po stracie bliskich, rozpaczy, nadziei, miłości i przetrwaniu. • Wojenne przeżycia Bena, jego miłość do Hanny śledziłam z zapartym tchem i łezką w oku. Wielkim zaskoczeniem na plus było dla mnie zakończenie. • Ale to powieść nie tylko o wojnie. Bo akcja rozgrywa się współcześnie w Ameryce, gdzie młoda prawniczka wstrząśnięta opowiedzianą przez Bena historią, stawia cała swoją karierę na jedną kartę i razem z przyjaciółmi prowadzi śledztwo, które ma doprowadzić do skazania zbrodniarza. I ta część tez jest bardzo ciekawa i dużo się dzieje. • "Kiedyś byliśmy braćmi" to przepiękna, cudna, porywająca i wzruszająca • powieść od której trudno się oderwać, wyzwala dużo emocji i aż żal, że tak szybko się kończy.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo