Przebudzenie

Tytuł oryginalny:
Revival
Autor:
Stephen King
Tłumacz:
Tomasz Wilusz
Wydawca:
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2014-2015)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.7 (18 głosów)

W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę i widzi intrygującego mężczyznę, jak się okazuje, nowego pastora. Charles Jacobs wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Mężczyźni i chłopcy skrycie podkochują się w pani Jacobs; kobiety i dziewczęta - w tym także matka Jamie'go i jego ukochana siostra Claire - tym samym uczuciem darzą wielebnego Jacobsa. Jednak kiedy rodzinę Jacobsów spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja wyklina Boga i szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian. Jamie ma własne demony. Od wielu lat gra na gitarze w zespołach na terenie całego kraju i wiedzie tułaczy żywot rock-and-rollowego muzyka, uciekając od rodzinnej tragedii. Po trzydziestce - uzależniony od heroiny, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany - Jamie ponownie spotyka Charlesa Jacobsa, co ma głębokie konsekwencje dla nich obu. Ich więź przeradza się w pakt, o jakim nawet diabłu się nie śniło, a Jamie odkrywa, że słowo "przebudzenie" ma wiele znaczeń.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przez długi czas zapoznajemy się z latami młodości głównego bohatera. Przeżywamy z nim lata, w których dorastał. Czytamy o pierwszych narkotykach, z jakimi miał styczność, jego pierwszej miłości, jak i wyjeździe na studia, oraz dołączeniu do pierwszej kapeli muzycznej. Przede wszystkim jednak każdy z poszczególnych etapów Jamiego, przedstawia nam to, w jaki sposób kształtowała się jego osobowość, która sprawia, że jest bardzo ciekawą postacią, na której temat chce się wiedzieć jeszcze więcej. Postać pastora Charlesa Jacobsa jest równie ciekawa. Jego zainteresowanie elektrycznością i poczynania z nią związane, są naprawdę ciekawym wątkiem, który czyta się z olbrzymim zainteresowaniem, mając z tyłu głowy myśl, że coś jest nie w porządku, a postać ta, jak na kogoś powiązanego z kościołem, jest naprawdę intrygująca, a zarazem niepokojąca. • W książce tej nie brak więc przedstawienia głównego bohatera z perspektywy jego dzieciństwa, co dla każdego fana Kinga, jest z pewnością charakterystyczne. Tak naprawdę „Przebudzenie” samo w sobie, przez bardzo długi czas, nie przypomina horroru. Bliżej mu do powieści obyczajowej, w której zapoznajemy się z bohaterami, oczekując niecierpliwie tego zaskakującego mrocznego momentu, który tak naprawdę w przypadku tego tytułu, jest odkładany do niemalże samego końca. Budowanie napięcia, przez świadomość, że ma się do czynienia z książką Mistrza Grozy, sprawia, że tytuł bardzo wciąga, a ilość pojawiających się w głowie pytań i przypuszczeń dotyczących zakończenia tej książki, rośnie nieustannie. • Jeśli chodzi o wady, a właściwie jedną wadę, to wydaje mi się, że jednak treści dotyczące tajemniczego paktu, mogłyby się pojawić trochę wcześniej, by podbudować napięcie. Był moment, że kolejne strony zaczynały mi się dłużyć, przez przedstawienie kolejnych dekad życia Jamiego. Nie mniej, wychodzę z założenia, że cierpliwość popłaciła, bo kiedy już dostajemy wszelkie wyjaśnienia, to otrzymujemy mroczną, wręcz naelektryzowaną powieść, której przeczytanie nie było straconym czasem w żadnej minucie, a „Przebudzenie”to książka z rewelacyjnym, mrocznym finałem, do której niejednokrotnie jeszcze wrócę, podobnie jak i do innych tytułów Kinga, które zapadły mi w pamięć.
  • "Przebudzenie" to pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam. Po wielu opiniach o jego książkach spodziewałam się czegoś... sama nie wiem, chyba czegoś extra. Czegoś co mnie zaskoczy, zadziwi, przestraszy i pobudzi chęć przeczytania jego pozostałych powieści, natomiast dostałam całkiem przeciętną książkę, która momentami strasznie się ciągnie. Czekałam i czekałam, aż coś istotnego się wydarzy, lecz niestety nie doczekałam się. • Głównymi bohaterami książki są Jamie Morton i Charles Jacob, których losy niejednokrotnie się przecinają i ze sobą związują. Jamie'go poznajemy jako małego chłopca, który bawi się żołnierzykami koło domu, a do niego podchodzi nowy pastor- Charles. Nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia i sympatii. Następnie dochodzi do tragedii, po której pastor zmienia się i znika z miasta. Po kilku latach, gdy Jamie jest uzależniony od heroiny, ich drogi ponownie się spotykają. Charles pomaga Jamie'mu z poradzeniem sobie z nałogiem. Jakiś czas ze sobą pracują, aby ostatecznie każde z nich poszło w swoją stronę. Po kolejnych latach ponownie się spotykają. Charles wtedy jest znany z uzdrawiania ludzi, a Jamie pracuje w wytwórni muzycznej. Jacobs wymusza na Jamie'm, aby ten pomógł mu dokończyć pewne dzieło... • Jakie? Sami się przekonajcie.
  • Is good ...
  • „Przebudzenie” to powieść obyczajowa z lekkim dreszczykiem, w której King wiernie odtwarza amerykańską rzeczywistość. Bardzo dba o detale i choćby takie lata 60. wypadają u niego barwnie i wiarygodnie („Dallas ’63”). W najnowszej powieści, która rozpoczyna się w roku 1962, śledzimy losy Jamiego i jego rodziny z małej miejscowości w Maine, rodzinnym stanie Kinga. Pewnego dnia w życiu Jamiego pojawia się traktowany przez niego początkowo jak przyjaciel pastor Charles Jacobs. Ma umiejętność leczenia prądem elektrycznym i przez lata mnóstwo osób potrafił ponoć wyleczyć z raka i z nałogów. Jamie – gitarzysta rockowy – wpadł w uzależnienie od heroiny. Jacobs „przebudził” go prądem, dał mu nowe życie i związał ze sobą na zawsze. Jacobs raz jest pastorem, który traci wiarę, raz szalonym naukowcem, kiedy indziej kuglarzem na jarmarku, a potem telewizyjnym kaznodzieją. Jego uzdrowienia są faktem, tysiące ludzi stawia na nogi, jednak Jamiego niepokoją skutki uboczne. Ale tylko jego. Wszyscy, łącznie pewnie z czytelnikami, stanęliby po stronie skuteczności Jacobsa. • [Link]
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Stephen King
Tłumacz:Tomasz Wilusz
Wydawca:Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2014-2015)
Serie wydawnicze:Duże Litery Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:978-83-7961-070-9 978-83-7961-118-8 978-83-8069-225-1 978-83-8069-520-7 978-83-7661-070-9
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo