Cień Rasputina

Tytuł oryginalny:
Rasputin's shadow
Autor:
Raymond Khoury
Tłumacz:
Jacek Mikołajczyk
Wydawca:
Wydawnictwo Sonia Draga (2013-2015)
ISBN:
978-83-7999-168-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
3.0

W zimny ponury dzień roku 1916, w odkrywkowej kopalni w górach Uralu wybucha istne piekło. Górnicy w szoku zaczynają wzajemnie się atakować. Kilka chwil później, przerażony naukowiec oraz Grigorij Rasputin, zaufany powiernik cara, odpalają detonator i wysadzają kopalnię, by ukryć wszelkie dowody masakry. Współcześnie. Agent FBI, Sean Reilly nieustannie poszukuje Reeda Corrigana, szpiega CIA ds. kontroli umysłu, który jego synowi zrobił potworne pranie mózgu. Te poszukiwania zejdą jednak na dalszy plan, bo Reilly dostaje kolejną niepokojącą sprawę tajemniczego samobójstwa attaché rosyjskiej ambasady. Mężczyzna wyskoczył z piątego piętra budynku w Queens. Na domiar złego, właściciele mieszkania, emerytowany rosyjski fizyk i jego żona, zaginęli. W toku śledztwa wychodzi na jaw, że samobójca może nie być tym, za kogo uważa go FBI. Rosyjska agentka służb bezpieczeństwa, Larisa Czołmiczewa, dołącza do Reilly’ego, prowadzone śledztwo w sprawie ustalenia tożsamości starca niechybnie prowadzi do niewielkiego, tajemniczego urządzenia. Konsekwencje sięgną przeszłości, a w niepowołanych rękach to małe urządzenie może mieć druzgocący wpływ na współczesny świat.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Hmmm .... • Książka dość ciężka. Za dużo opisów, rozwlekania akcji. • Jak na Khoury to dość dziwne. Z reguły jego książki to szybka akcja, przygoda, fajne powiązanie dwóch światów. • Cień Rasputina w mojej ocenie pozostawia dużo do życzenia. Mam spory niedosyt tajemnicy, przygody, zagadek. Patrząc na tytuł można sądzić iż osoba Rasputina będzie tutaj czymś przewodnim, a w rzeczywistości - rozczarowanie. • Jednak nie skreślał bym tej książki dla potencjalnych czytelników. Każdy może mieć inne odczucia. • Mnie trochę zmęczyła ta powieść.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo