Blondynka moralnego niepokoju

Autor:
Danuta Noszczyńska
Wyd. w latach:
2007 - 2021
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.5 (4 głosy)

Edwina, tytułowa blondynka, jest owocem krótkiego, miłosnego porywu zapyziałej dewotki i cynicznego ateisty. Będąc jednak dziecięciem "cwanym po ojcu i silnym po matce", szybko uczy się korzystać z wzajemnej niechęci rodziców i czerpać z tego stanu rzeczy rozmaite profity. Wydawałoby się, że w wieku dwudziestu dziewięciu lat osiągnęła byt absolutnie stabilny: ma własne, ekskluzywne mieszkanie, całkiem spore zaplecze materialne oraz grono radosnych przyjaciółek. Niestety, w tym właśnie momencie świat pustej i egoistycznej Edwiny zaczyna legać w gruzach: na początek traci pracę, rodzice nagle postanawiają się pobrać, a na dodatek w jej życiu pojawia się duch, który domaga się bliżej nieokreślonej pomocy. Zdesperowana podejmuje decyzję o ucieczce, której głównym motywem jest bunt przeciwko zamysłowi rodziców - bo, jak stwierdza z głębokim niesmakiem „zawsze żyła w tym cyrku, ale nigdy dotąd ze wszystkimi małpami w jednej klatce”. Nie mając lepszego pomysłu, podąża ścieżkami wyznaczanymi jej przez ducha.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Rzadko zdarzają się książki, które skłaniają mnie do prawdziwego śmiechu a ta pozycja bez dwóch zdań do nich należy.
  • Do przeczytania tej książki zachęciły mnie recenzje na jednym z portali czytelniczych. Książka wypożyczona! Potem tekst na okładce porównujący ją do Grocholi mnie trochę przeraził. Nie wróżyło to nic dobrego. Takie gadanie o wszystkim i o niczym - i taki był właśnie początek "Blondynki moralnego niepokoju". • Lubię, gdy książka ma jakiś wątek, a tu tego na samym początku brakowało. Edwina, główna bohaterka, ma dwie przyjaciółki. Czytasz jak wyglądają ich relację i zastanawiasz się co to za przyjaźń? Dziewczyna ma prawie 30 lat i nie może dłużej utrzymać pracy. Co z nią jest nie tak? Tłumaczone to jest skomplikowaną relacją z jej specyficznymi rodzicami. Potem, żeby tego wszystkiego było mało, na Gadu-Gadu pisze do niej jakiś chłopak, który twierdzi, że nie żyje... • Nagle, po przeczytaniu 1/3 książki i walce, czy jednak tej książki nie odstawić, zaczyna robić się ciekawie. Jednak bez przesady! Nie jest to jakaś porywająca historia. Co prawda chcesz rozwiązać tajemnicę, ale bez większych emocji. Do tego zakończenie, zaskakujące, ale przy tym strasznie sztuczne i słodkie. Książkę oceniam jako przeciętną. Nie była najgorsza, ale też nie zachwyciła.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Danuta Noszczyńska
Lektor:Ewa Abart
Wydawcy:Xaudio (2021) Legimi (2021) Wydawnictwo Philip Wilson (2007-2010) Heraclon International X-audio
ISBN:978-83-60697-06-1 978-83-67330-33-6 978-83-7236-223-0 978-83-7336-223-0 978-83-60697-061-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo