Okrutne gwiazdy nocy

Tytuł oryginalny:
Nattens Grymma Stjärnor
Autor:
Kjell Eriksson
Tłumacz:
Agnieszka Zajda
Wydawca:
Wydawnictwo Amber (2012-2016)
Wydane w seriach:
Seria o Komisarz Ann Lindell
ISBN:
978-83-241-4583-6, 978-83-241-4966-7
978-83-241-5837-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
2.4 (5 głosów)

To kolejny tom opowiadający o przygodach komisarz Ann Lindell, samotnej matki i utalentowanej pani detektyw. Zimowy, śnieżny dzień, Uppsala. Trzydziestopięcioletnia Laura Hindersten przychodzi na komisariat policji, żeby zgłosić zaginięcie. Jest nieprzyjemna, wyniosła i arogancka. Jej zimne oczy i zacięty wyraz twarzy zdają się mówić: na pewno nie znajdziecie mojego ojca, ponieważ jesteście tylko bandą niekompetentnych partaczy poprzebieranych w mundury. Ojciec Laury, wybitny naukowiec, znawca Petrarki, zniknął trzy dni temu. Mieszkał z córką, od lat nie utrzymywał kontaktów z nikim innym. Laura zupełnie nie ma pojęcia, co się mogło stać... Policjanci wszczynają poszukiwania. Analizują wszystkie możliwe wersje wydarzeń. Przepytują mieszkańców dzielnicy, przeczesują pobliski lasek. Bez rezultatu. Wydaje się, że Ulrik Hindersten zapadł się pod ziemię. Nikt nie widział profesora, ani sąsiedzi, ani sprzedawcy z okolicznych sklepów... Śledztwo rozpoczyna energiczna komisarz Ann Lindell. Wkrótce trzy pozornie niepowiązane ze sobą zbrodnie podsuwają jej trop, który wiedzie w przeszłość ofiar. Na jaw wychodzą szokujące tajemnice rodziny Hinderstenów, naznaczone zdradą, zbrodnią i obłędem...(merlin.pl)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • A podobno kryminalna proza skandynawska świetnie stoi. "Okrutne gwiazdy nocy" to powieść świetnie napisana, ale raczej psychologiczno-obyczajowa, co dla kogoś przygotowanego na kryminał jest nie do przyjęcia. Nudne, ciągnące się jak rozmemłana guma do żucia. Może na inną okazję.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo