Bieguni

Autor:
Olga Tokarczuk
Wydawcy:
Legimi (2019)
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2007-2019)
Wydaw. Literackie (2007)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.2 (13 głosów)

Bieguni” to książka o podróżach, nieustannym byciu w trasie, okraszona elementami współczesnej kultury i filozofii życia. Tytułowi bieguni są odłamem prawosławnych starowierców. Uważali oni, że zło ma największą moc wtedy, gdy człowiek stanie w miejscu. By temu zapobiec, należy podróżować. Wbrew pozorom, bieguni istnieją także współcześnie. Życie zmusza nas do ciągłego życia w biegu. Wiele osób podróżuje służbowo, do rodziny, emigruje w celach zarobkowych, poszukuje własnego miejsca na świecie, szuka odskoczni od codzienności. Książka ”Bieguni” Tokarczuk, którą można kupić online w Livro, jest więc nie tylko o ludziach podróży, ale o każdym z nas. Pokazuje, że ciekawość świata oraz odkrywanie są zakorzenione w naszej psychice i stanowią receptę na ból istnienia. Sama forma powieści także nie jest bez znaczenia. Tokarczuk ukazuje, że ciągłe poszukiwanie wiąże się również z przedzieraniem się przez chaos - zarówno współczesnego świata, jak i natłoku informacji. “Bieguni” wzbudzają ciekawość, dostarczają ogromu wiedzy, pozwalają na codzienne życie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Co jest zaskakujące, czytelnik jest świadkiem przeprowadzonej przez chirurga własnej, uciętej nogi, bo to właśnie martwe ciało jest idealnym narzędziem do eksperymentów, by odkryć nomadyczną naturę człowieka. “Bieguni” mają intymny charakter fascynującej podróży w wyobraźni. Co więcej, są też dowodem na dobry, dojrzały warsztat pisarski Olgi Tokarczuk.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przeważnie przyjemnie się czytało. W zasadzie nie jest to jedna wielowątkowa historia, a zlepek krótszych lub dłuższych historii (mniej lub bardziej ciekawych) lub po prostu przemyśleń i obserwacji (mniej lub bardziej trafnych), których wspólnym mianownikiem jest podróż. Książka przypominająca mi swoją formułą "Lapidaria" Kapuścińskiego, lecz nie dorównująca im. Daję 4 gwiazdki. Spodziewałabym się trochę więcej po noblistce.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Olga Tokarczuk
Wydawcy:Legimi (2019) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2007-2019) Wydaw. Literackie (2007)
ISBN:978-83-08-03986-1 978-83-08-03987-8 978-83-08-05594-6 9788308039871 83-08-03986-1 978-83-03986-1 978-83-08-13986-1
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 24 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo