Dziewczyny z Syberii

Autor:
Anna Herbich
Lektor:
Joanna Jędryka
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015-2018)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Społeczny Instytut Wydawnuiczy Znak (2015)
Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015)
Autotagi:
audiobooki
druk
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.4 (37 głosów)

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Polka? Od razu widać, po charakterze! Przeszły przez piekło. Nie poddały się. Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać. Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny. Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo ciekawa książka. Uważam, że jest godna przeczytania.
  • Świetna książka, wszystkim polecam
  • Wspaniałe historie o dziewczynach i dziewczynkach, które przeżyły horror zesłania - głód, upokorzenie, utratę bliskich.
  • Piękna książka o wspaniałych kobietach. Prawdziwe historie, prawdziwych kobiet Warto przeczytać.
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Bestwina GBP
Opis
Inne tytuły:21158
Autor:Anna Herbich
Lektor:Joanna Jędryka
Wydawcy:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015-2018) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016) Społeczny Instytut Wydawnuiczy Znak (2015) Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015)
Serie wydawnicze:Prawdziwe Historie Historie Prawdziwe - Znak Znak Horyzont Czytak Larix Czytak Larix 21154-21169
ISBN:978-83-240-3053-8 978-83-240-5688-0 978-83-240-7898-1 83-240-3053-8 9788-83-240-3053-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk DVD epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 24 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo