Ostatnia arystokratka

Tytuł oryginalny:
Poslední aristokratka
Autor:
Evžen Boček
Tłumacz:
Mirosław Śmigielski
Lektor:
Mirella Rogoza-Biel
Wyd. w latach:
2012 - 2023
Wydane w seriach:
Arystokratka - Evžen Boček
Audiobook - Heraclon International
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (29 głosów)

Najzabawniejsza powieść XXI wieku. Ponad sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy w Czechach, kilkadziesiąt tysięcy zadowolonych czytelników w Polsce. Idealny wybór dla fanów humoru i śmiechu do łez.

Rodzina Kostków przylatuje z Ameryki, by przejąć rodowy zamek. Zamiast oczekiwanego bogactwa zastają kłopoty finansowe, a zamiast licznej służby – marudnego kasztelana, niestroniącą od kieliszka kucharkę i neurotycznego ogrodnika.

Historia opowiadana przez osiemnastoletnią Marię nie pozwala odetchnąć nawet na chwilę. Salwy śmiechu gwarantowane!

Setki pozytywnych recenzji i opinii na lubimyczytac.pl potwierdzają, że „Ostatnia arystokratka” to świetny wybór na wakacje, na jesień, na zimę i na wiosnę.

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna.

***

„»Ostatnia arystokratka« Evžena Bočka to pełna perypetii powieść w najlepszym czeskim stylu. Obiecuje kalejdoskop komicznych i często surrealistycznych sytuacji oraz galerię niezapomnianych postaci, a wszystko to widziane oczami ostatniej prawdziwej arytokratki, ostatniej pani na Kostce – młodziutkiej Marii”.

Olga Kowalska, blog WielkiBuk.com

***

„Czesi nie lubią szlachty. Niełatwo więc potomkom arystokratycznego rodu poczuć się w ojczystym kraju jak w domu. Bohaterowie zabawnej książki Evžena Bočka wracają do Czech z USA i odzyskują zamek. Teraz jeszcze muszą wymyślić, jak na nim zarobić...”

Aleksander Kaczorowski

***

„»Ostatnią arystokratkę« wydał mój kolega Martin Reiner, więc w przypadku przesadnych pochwał mógłbym zostać podejrzany o tendencyjność – lecz nie można chyba oskarżyć o tendencyjność niepodważalnej informacji, że ta książka odniosła w Czechach wielki sukces czytelniczy”.

Michal Viewegh

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • pełna humoru i radości życia książka - bez zadęcia, z typowo czeskim poczuciem humoru opowiada o powrocie potomków arystokratów do rodzinnej posiadłości z zupełnie innej rzeczywistości. Doskonała pozycja na smutne dni
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
j.stelmach
Opis
Inne tytuły:Aristokratka pod palbou lásky
Autor:Evžen Boček
Tłumacz:Mirosław Śmigielski
Lektor:Mirella Rogoza-Biel
Opracowanie:Jarosław Andrzejczyk
Dźwięk:Piotr Żołądek
Wydawcy:Wydawnictwo Stara Szkoła (2012-2023) Heraclon International (2021) Legimi (2021) Heraclon International. Storybox.pl (2012) Storybox.pl
Serie wydawnicze:Arystokratka - Evžen Boček Audiobook - Heraclon International
ISBN:978-83-67889-01-8 978-83-67889-03-2 978-83-8233-428-9 978-83-8233-429-6 978-83-940790-0-0 978-83-94079-01-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 27 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo