To "Zośki" wiara!:

gawęda o Harcerskim Batalionie Armii Krajowej "Zośka"

Inne tytuły:
To "Zośki" wiara! Cz. 2
Autor:
Barbara Wachowicz (1937-2018)
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Rytm (2005-2010)
Wydane w seriach:
Wierna rzeka harcerstwa
ISBN:
83-7399-030-5, 978-83-7399-411-9
83-7399-411-9
Autotagi:
biografie zbiorowe
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
5.0

Opowiada losy poległych w Powstaniu Warszawskim Bohaterów Harcerskiego Batalionu AK "Zośka", a wśród nich braci Długoszowskich, Milewskich, Lenartów, Andrzeja Samsonowicza- Księcia, Jurka Gawina- Słonia, Janka Jaworowskiego- Maryśki, łączniczek i sanitariuszek, plutonu, który poległ niemal cały 2 sierpnia 1944 w bitwie pod Pęcicami. Książkę zamyka opowieść o Krzysztofie Kamilu- Baczyńskim.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Barbara Wachowicz, To „Zośki” wiara! tom 2. • W tomie drugim o Harcerskim Batalionie AK „Zośka” przeczytamy o: braciach Długoszowskich (ps. Andrzej Długi, Baobab), braciach Milewskich (ps. Ćwik, Janka), o Bolesławie Wojciechu Omyle (ps. Wojtek), Janie Jaworowskim (ps. Maryśka), braciach Lenartach (ps. Mały Jaś, Michał), Andrzeju Samsonowiczu (ps. Xiążę), Jerzym Gawinie (ps. Słoń), Krzysztofie Kamilu Baczyńskim oraz o najmłodszym powstańcu – Jędrusiu Szwajkercie. • Są tu także rozdziały poświęcone dziewczętom. Jest Dorota Łempicka, Zosia Krassowska (ps. Zosia Duża), Anna Zakrzewska (ps. Hanka Biała), Irena Jaczynowska (ps. Irka), Hanna Bińkowska (ps. Joanna), Zofia Kasperska (ps. Zosia Żelazna), Lidia Daniszewska, Krystyna Niżyńska (ps. Krysia Zakurzona), siostry Grzeszczakówny (Oleńka i Stefa). • Są także wzmianki o tych, o których nie udało się zebrać wielu informacji. • Łączy ich jedno – wszyscy zginęli w powstaniu warszawskim. • Barbara Wachowicz snuje opowieść o rodzinie, przyjaciołach, szczęśliwych latach przedwojennych i wykuwaniu bohaterskich postaw codzienną żmudną pracą w ciężkich i głodnych latach okupacji. Jawią nam się piękni, młodzi, pełni radości życia na przekór strasznej rzeczywistości.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo