Smażone zielone pomidory

Tytuł oryginalny:
Fried green tomatoes at the Whistle-Stop Cafe
Autor:
Fannie Flagg
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (1997-2008)
Axel Springer Zysk i Spółka (2004)
Axel Springer Polska (2000-2004)
Świat Książki (1999)
Wydane w seriach:
Literatura w Spódnicy
Historie Ludzkie
Whistle Stop
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.2 (6 głosów)
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wzruszająca książka, napisana ładnym językiem (dobre tłumaczenie) o życiu, przemijaniu i śmierci na przykładzie kilk­upok­olen­iowe­j rodziny,ich przyjaciół, znajomych mieszkających w małym miasteczku południowej Alabamy. Poczułam smutki i radości, miłość do człowieka ale i nienawiść wynikającą z koloru skóry. Wzruszyłam się pięknie przedstawionym czasem przemijania i czekającą nas wszystkich, nieuniknioną śmiercią. Jednak pocieszajace • jest to, co nam pozostanie, gdy staniemy się starzy, stracimy najbliższych :wspomnienia i pamięć. Bardzo polecam. Ja uroniłam łzy.
  • "Smażone Zielone Pomidory" to jedna z moich ulubionych powieści. Osią akcji są koleje losu kilku kolejnych pokoleń sympatycznej rodziny i ich przyjaciół z miasteczka Whistle Stop w Alabamie a tłem przemiany społeczne i wydarzenia historyczne rozgrywające się na przestrzeni lat dwudziestych, trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. • W powieści Urzeka mnie przede wszystkim niesamowity klimat i atmosfera z jaką autorka oddaje realia życia na amerykańskim południu. Kolejowe, małe miasteczko w Alabamie to świat, który nie jest może idylliczny ale jest miejscem, w którym rozgrywa się cała gama wydarzeń, zabawnych, cudownych, smutnych, radosnych a czasem bardzo tajemniczych. • Gdy tylko starsza pani, przypadkowo poznana na szpitalnym korytarzu przez główną bohaterkę, rozpoczyna swoją opowieść o dawno minionych czasach, czytelnik natychmiast zostaje wciągnięty w magiczny i zaskakujący świat jej młodości. • Dowiadujemy się wielu rzeczy o czasach wielkiego kryzysu, poznajemy szczegóły życia ubogiej społeczności, pozbawionych praw obywatelskich ludzi "kolorowych". Poznajemy sylwetki wielu odważnych i nietuzinkowych kobiet, które mają odwagę przeciwstawić się zarówno tradycji jak i systemowi. A jednocześnie przez cały czas, do ostatnich stron książki pozostajemy w napięciu i zawieszeniu. • Podobnie jak główna bohaterka powieści zastanawiamy się nad rozwiązaniem zagadki zaginięcia "nikczemnego Franka". Razem z powieściowym detektywem czekamy aż zostanie odkryte miejsce ukrycia jego ciała. Snujemy podejrzenia na temat tożsamości Kolejowego Billa, miejscowego złoczyńcy w typie Robin Hooda. Zachodzimy w głowę jak skończy się proces sądowy Idgie - jednej z głównych bohaterek i czy rzeczywiście mogła posunąć się do zbrodni. A jeśli nie ona to kto? • Jednak wątki dotyczące tajemnic nie czynią z tej książki kryminału. Jest to powieść, która opowiada głównie o przyjaźni, związkach rodzinnych, które mogą nawet przekraczać bariery rasy i krwi. A także o rodzinach, w których podziały rozbijają związki. • Choć głównymi bohaterkami książki są kobiety i kobieca przyjaźń, mogę polecić powieść każdemu kto pragnie się przy niej zrelaksować. Jest to również cenna pozycja dla wszystkich uwielbiających książki o amerykańskim południu i rodzinne sagi.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Fannie Flagg
Tłumacz:Aldona Możdżyńska
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (1997-2008) Axel Springer Zysk i Spółka (2004) Axel Springer Polska (2000-2004) Świat Książki (1999)
Serie wydawnicze:Literatura w Spódnicy Historie Ludzkie Whistle Stop
ISBN:83-7150-258-3 83-7227-276-X 83-7298-722-X 83-89371-21-9 978-83-7506-142-0
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo