Ja jestem OK - ty jesteś OK:

praktyczny przewodnik po analizie transakcyjnej

Tytuł oryginalny:
I'm OK, you're OK
a practical guide to transactional analysis,
Autor:
Thomas Anthony Harris (1910-1995)
Tłumacz:
Elżbieta Knoll
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2009-2024)
Wydaw. Rebis (2018)
Wydane w seriach:
Psychologia
Psychologia - Rebis
ISBN:
978-83-7510-175-1, 978-83-8062-444-3
978-83-8188-491-4, 978-83-8338-134-3
Autotagi:
druk
książki
poradniki
5.0 (2 głosy)

Analiza transakcyjna jest koncepcją opartą na idei trzech stanów ego - Rodzic, Dorosły, Dziecko - stanowiących podstawę treści i jakości komunikacji interpersonalnej. Zdaniem Harrisa, niezależnie od "szczęśliwego dzieciństwa", większość z nas doświadcza negatywnych uczuć bezbronnego dziecka, całkowicie zależnego od tego, czy uda mu się zadowolić innych ludzi (rodziców) w zamian za "głaski" i opiekę.Książka ta jest nie tylko znakomitym przeglądem podstawowych pojęć analizy transakcyjnej, ale także praktycznym poradnikiem umożliwiającym zastosowanie ich w życiu, pokazuje bowiem, jak rozumieć własne zachowania i jak dzięki temu podejmować świadome decyzje.Jej pierwsze polskie wydanie ukazało się pod tytułem W zgodzie z sobą i z tobą.Thomas A. Harris (1910-1995) był praktykującym psychiatrą oraz długoletnim współpracownikiem i przyjacielem Erica Berne’a, twórcy analizy transakcyjnej. Bestsellerowy poradnik Ja jestem OK - Ty jesteś OK pomógł milionom ludzi odzyskać swobodę dokonywania zmian, wyzwalania dorosłej skuteczności i osiągania radosnej intymności w kontaktach z innymi ludźmi. Obecne wydanie, zmienione wg wydania amerykańskiego z 2004 roku, jest drugim na polskim rynku.Z zakresu analizy transakcyjnej REBIS opublikował także Erica Berne’a Dzień dobry. i co dalej? oraz Muriel James i Dorothy Jongeward Narodzić się, by wygrać.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Rewelacyjna książka o analizie transakcyjnej. Koniecznie czytaj od deski do deski, jak autor zachęca i ma to sens. Czytelnik jest zaznajamiany z tym nurtem psychologicznym w bardzo przystępny sposób, mnóstwo przykładów i wiele refleksji. Szczerze polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo