Carte blanche

Autor:
Jacek Lusiński
Reżyseria:
Jacek Lusiński
Scenariusz:
Jacek Lusiński
Wydawcy:
Wydawnictwo Axis Mundi (2015)
Kino Świat (2015)
Legimi (2015)
Heraclon International
ISBN:
978-83-61432-97-5, 978-83-61432-98-2
978-83-7927-277-8
Autotagi:
druk
książki
nagrania
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (6 głosów)

Czy potrafimy zaakceptować każde wyzwanie, które szykuje nam los? Czy wyrok oznaczający niepełnosprawność to jednocześnie wyrok wykluczający nas z życia? Książka i film Jacka Lusińskiego stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca i optymistyczna historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.

Kacper, uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie zachwyca jakoś specjalnie. Lecz przyjemnie się czyta, łatwo i szybko. Trochę zbyt szybko, wolę nieco dłuższe książki. • Bohater próbuje poradzić sobie z nieustępującą ślepotą. Przechodzi przez wszystkie etapy: Od wyparcia do akceptacji. Mamy trochę smutnych momentów. Gdy musiał sprzedać jego ukochany teleskop lub gdy przez swoją chorobę kłóci się z przyjacielem. Ale też i wesołe gdy poznaje bliżej kobietę która mu się podoba, gdy poznaje jej syna, gdy wszytko wydaje się możliwe do ułożenia. • Książkę szybko się czyta i przyjemnie, na pewno się nie znudzicie. Chociaż bardzo szybko się ona skończy. Mimo wszytko polecam przeczytać.
  • Historia przedstawiona w filmie została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Głównym bohaterem tej opowieści jest Kacper, nauczyciel historii jednego z polskich liceów. Przed Kacprem los postawił pewne wyzwanie. Wyzwanie, które w pewnej chwili zabrzmiało dla bohatera jak najgorszy z wyroków. Nauczyciel chcąc zachować swą ukochaną pracę oraz przygotować swych podopiecznych do zbliżającego się egzaminu maturalnego, w sprytny sposób podejmuje próbę ukrycia przed całym światem swą stopniową utratę wzroku. Ta niewątpliwie poruszająca, aczkolwiek optymistyczna historia stanowi uniwersalną oraz niezwykle inspirującą opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu. Postać Kacpra to w rzeczywistym świecie osoba niejakiego Macieja Białka nauczyciela z VIII LO w Lublinie. To właśnie dzięki jego życiowej historii powstał film Jacka Lusińskiego, który pretendował również do nagrody w prestiżowym konkursie Script Pro 2012. Osoba lubelskiego nauczyciela dowodzi, że tak naprawdę zupełnie wszystko zależy od nas samych, to kim jesteśmy oraz czy będziemy szczęśliwi, nawet będąc srodze doświadczeni przez los. Gorąco polecam ;)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Jacek Lusiński
Reżyseria:Jacek Lusiński
Lektorzy:Arkadiusz Jakubik Andrzej Chyra Urszula Grabowska Eliza Rycembel Tomasz Ziętek
Scenariusz:Jacek Lusiński
Wydawcy:Wydawnictwo Axis Mundi (2015) Kino Świat (2015) Legimi (2015) Heraclon International
ISBN:978-83-61432-97-5 978-83-61432-98-2 978-83-7927-277-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo