Czarem i smokiem

Autor:
Romuald Pawlak
Ilustracje:
Andrzej Łaski
Wydawcy:
IBUK Libra (2012)
Wydawnictwo RW2010 (2011-2012)
Fabryka Słów (2005)
Wydane w seriach:
Pogodnik trzeciej kategorii
Bestsellery Polskiej Fantastyki
ISBN:
978-83-63111-86-1, 978-83-63111-87-8
978-83-63111-88-5, 978-83-89011-64-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
3.0

Świat przedstawiony to Imperium na jednym kontynencie (przynajmniej tak myślą jego mieszkańcy). Kręci się wokół stolicy – Fertu, gdzie rezyduje cesarzowa Joanna, władczyni sprawiedliwa, a zarazem bezwględna. Główny bohater, Rosellin, po przypadkowym spaleniu świątyni w rodzinnej wiosce na stale związuje się z owym miastem, a głównie z Akademią Magów. Kończy tam naukę, otrzymuje odpowiednią kategorię. Sęk w tym, że najniższą. Każdy czar jest dla niego wyzwaniem, raczej sprawą szczęścia i warunków zewnętrznych. Jego kłopoty zaczynają się w chwili, kiedy pewien malarz najmuje go do utrzymania dobrej pogody w czasie pracy. Jak się nietrudno domyślić, nie udaje się to pogodnikowi. Po pijaku zaciąga się na okręt, a gdy dochodzi do siebie na łajbie... Więcej bez szkody zdradzić nie mogę. Rosselin startuje od zera, po pierwszym tomie nie powodzi mu się o wiele lepiej. Twórca nie maltretuje go jednak bezmyślnie, doświadcza, jak tylko się da. Czyni to z wyczuciem – są wzloty i upadki. Żadna z maga Achaja, ale równie mocno sympatyzujemy z nim i odczuwamy jego problemy. Póki co, głównym złym okazuje się pionek (nie zdradzę, oczywiście, o kogo chodzi). Sytuacja z życia wzięta. Jednak można - nie trzeba Mechagodzilli, by przykuć uwagę czytelnika. Stanowi tom pierwszy cyklu pt.: "Pogodnik trzeciej kategorii", następne tomy pt.: "Wojna balonowa" i "Smocze gniazdo".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czarownik pogodowy trzeciej kategorii (czyli najniższej) za sprawą dworskiego malarza zostaje wplątany w sieć intryg na cesarskim dworze. Walka o wpływy, głównie osobiste, doprowadza do wygnania, spotkania ze smokiem i słodkiej zemsty. Ciekawie napisane, zabawne dialogi, wartka akcja. Dobrze się czyta.
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo