Ulica Nadbrzeżna:

Cudowny czwartek

Tytuł oryginalny:
Cannery row
Autor:
John Steinbeck (1902-1968)
Tłumaczenie:
Adam Kaska (1922-1986)
Krzysztof Obłucki
Wydawcy:
Prószyński Media (2012)
Alfa-Wero (1958-1995)
Czytelnik (1958)
Wydane w seriach:
Biblioteka Dzieł Wyborowych
BDW Biblioteka Dzieł Wyborowych
ISBN:
83-7001-920-X, 978-83-7839-390-0
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
3.7 (3 głosy)

Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem „dziwek, alfonsów, szulerów”, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, by uznać, że to „święte, aniołowie, męczennicy i błogosławieni”. Wśród nich żyją Henry, malarz zbierający kawałki drewna, by zbudować łódź, Lee Chong – właściciel niewielkiego sklepu, w którym jest wszystko, i Doktor z laboratorium biologicznego, doglądający chorych i leczący nieszczęśliwe dusze. To zaledwie kilka budynków, ale ludzie i historie, które skrywa ulica, emanują miłością, ciepłem, zrozumieniem i przywracają wiarę w proste wartości.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Trudno zrecenzować książkę praktycznie o niczym, poza tym, że o mieszkańcach tytułowej ulicy. • W tego typu opowieściach moje odczucia zależą od tego, na ile mam wrażenie, że postaci obchodzą samego autora. W przypadku Steinbecka jestem pewna, że obchodzi go każdy jeden człowiek przewijający się przez strony (a także każdy pies, kret i żaba). Sceny opisane są trochę jak stare pocztówki, które zawsze wyglądają na bardziej słoneczne od prawdziwych miejsca przez to, jak pożółkły z czasem. • Ogólnie warto przeczytać nie tyle dla wydarzeń czy postaci, ale dla stylu, który najbardziej zwyczajne rzeczy zmienia w coś zachwycającego.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Cudowny czwartek
Autor:John Steinbeck (1902-1968)
Tłumaczenie:Adam Kaska (1922-1986) Krzysztof Obłucki
Ilustracje:Jan Samuel Miklaszewski (1907-1982)
Wydawcy:Prószyński Media (2012) Alfa-Wero (1958-1995) Czytelnik (1958)
Serie wydawnicze:Biblioteka Dzieł Wyborowych BDW Biblioteka Dzieł Wyborowych
ISBN:83-7001-920-X 978-83-7839-390-0
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo