Skandalistki:

historie kobiet niepokornych

Tytuł oryginalny:
Scandalous women
the lives and loves of history's most notorious women
Autor:
Elizabeth Kerri Mahon
Tłumacz:
Julia Skórzyńska-Ślusarek
Lektor:
Maciej Orłowski ...
Wydawcy:
Biblioteka Akustyczna (2013)
Grupa Wydawnicza Foksal (2011-2013)
Wydawnictwo WAB (2011-2013)
Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2011)
Wydane w seriach:
Fortuna i Fatum
Fortuna i Fatum (Wydawnictwo W.A.B.)
Fortuna i Fatum (WAB)
ISBN:
978-83-7747-850-9, 978-83-7747-922-3
978-83-7878-072-4
Autotagi:
audiobooki
biografie
CD
druk
książki
Więcej informacji...
3.0 (2 głosy)

Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych, nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko działalność publiczną, ale też osobiste losy bohaterek. Wszystkie daleko wykraczały poza normy i stereotypy, wszystkie z determinacją broniły własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki kiedyś szokowały, dziś przeważnie budzą nasz podziw. I nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ wpłynęły na rzeczywistość, która nie uległaby zmianie, gdyby nie one. Elizabeth Kerri Mahon urodziła się i mieszka w Nowym Jorku. Z zawodu jest aktorką. Od dzieciństwa pasjonuje się historią. W 2007 roku opublikowała pierwszy wpis na swoim blogu zatytułowanym Scandalous Women. Strona poświęcona najciekawszym kobietom w historii cieszy się ogromnym powodzeniem. Skandalistki (2011) to pierwsza książka Elizabeth Kerri Mahon.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka podzielona na krótkie rozdziały, z których każdy poświęcony jest innej niezwykłej kobiecie, dlatego książkę można czytać wybiórczo, od lewej do prawej, na odwrót i od środka, jak się chce. Oczywiście wybór kobiet jest subiektywny i ogranicza się głównie do świata anglosaskiego, ale nie ma się co dziwić - autorką jest Amerykanka i właśnie w najbliższej sobie historii i kulturze szuka ciekawych postaci. Pierwowzorem książki był blog jaki autorka nadal prowadzi dlatego rozdziały są stosunkowo krótkie, mają zaciekawić czytelnika, a nie wyczerpać temat.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:the lives and loves of history's most notorious women
Autor:Elizabeth Kerri Mahon
Tłumacz:Julia Skórzyńska-Ślusarek
Lektorzy:Maciej Orłowski Julia Skórzyńska-Ślusarek
Wydawcy:Biblioteka Akustyczna (2013) Grupa Wydawnicza Foksal (2011-2013) Wydawnictwo WAB (2011-2013) Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2011)
Serie wydawnicze:Fortuna i Fatum Fortuna i Fatum (Wydawnictwo W.A.B.) Fortuna i Fatum (WAB)
ISBN:978-83-7747-850-9 978-83-7747-922-3 978-83-7878-072-4
Autotagi:audiobooki biografie biografie zbiorowe CD druk elementy biograficzne historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka MP3 nagrania
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo