Himmler:

buchalter śmierci

Tytuł oryginalny:
Heinrich Himmler
Autor:
Peter Longerich
Tłumaczenie:
Sebastian Szymański
Jarosław Skowroński
Instytucja sprawcza:
Prószyński i Spółka
Wydawca:
Prószyński Media (2014)
Wydane w seriach:
Oblicza Zła
ISBN:
9780199651740, 978-83-7839-746-5
978-83-7839-749-6, 978-83-913460-7-5
Autotagi:
biografie
druk
literatura stosowana
4.5 (2 głosy)

Biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium. Jak to możliwe, że wywodzący się z katolickiej rodziny niepozorny i zakompleksiony człowiek zmienił się w monstrum odpowiedzialne za zagładę niezliczonych ludzkich istnień? Jak to możliwe, że ktoś o tak banalnej osobowości jak Himmler rozszerzał zakres swojej władzy, począwszy od SS, przez Gestapo i policję, aż do stanowiska ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii, z morderczą precyzją planując kolejne zbrodnie na niewyobrażalną skalę?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W jaki sposób pochodzący z szanowanej katolickiej rodziny, zwyczajny, pełen kompleksów i słabości chłopiec zostaje jednym z przywódców III Rzeszy? Na to i wiele innych pytań odpowiada wybitny niemiecki historyk Peter Longerich w książce "Himmler.Buchalter śmierci". Autor z niesamowitą precyzją opisuje każdy z okresów życia Heinricha Himmlera rozpoczynając od wczesnego dzieciństwa poprzez lata młodzieńcze, mające chyba największy wpływ na rozwój jego właściwie banalnej osobowości.Następnie przedstawia go jako szefa SS, gestapo i policji, ministra spraw wewnętrznych i twórcę systemu obozów koncentracyjnych, aż do momentu upadku.Opisuje dziwactwa Himmlera, zainteresowanie okultyzmem, fantazje o nowej religii,przestrzeni życiowej na wschodzie i teoriach rasowych. • Wybitna pozycja o jednym z największych karierowiczów na świecie, do której podobno autor zbierał materiały przez 10 lat.Warto było.Te 960 stron czyta się jednym tchem.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo