Południowa Łąka i inne opowiadania

Tytuł oryginalny:
Sunnanäng
Autor:
Astrid Lindgren (1907-2002)
Tłumacz:
Anna Węgleńska
Ilustracje:
Ilon Wikland
Wydawca:
Wydawnictwo Nasza Księgarnia (2006-2013)
ISBN:
978-83-10-11549-2, 978-83-10-12891-1
Autotagi:
druk
epika
książki
Więcej informacji...
5.0

Pierwsze polskie wydanie kolejnego zbioru opowiadań Astrid Lindgren. Autorka znów sięga do swych bogatych doświadczeń z życia na wsi. Jej bohaterowie to ubogie dzieci, które wiodą życie niełatwe i pozbawione blasku. Ale Lindgren wie, że dzieciom niezbędna jest kolorowa radość, jaką daje beztroska zabawa wśród piękna przyrody. Pozwala więc, by jej postaci w cudowny sposób znajdowały ów wytęskniony barwny świat lub by nieoczekiwanie spełniały się ich marzenia. Bo jedno - jak zwykle u tej pisarki - jest niezmienne: dzieci, które przedstawia, są wrażliwe i potrzebują do życia zarówno piękna, jak i dobra, nawet jeśli o te wartości trudno. (empik.pl)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dawno temu, w czasach biedy, żyło w Szwecji wiele ubogich dzieci. Jedne sierotki, musiały zarabiać na chleb - a właściwie kartofle maczane w wodzie po śledziach - i dach nad głową ciężką pracą lub żebrać jak wszyscy mieszkańcy przytułku, inne równie ubogie lecz jakże bogatsze o miłość rodzinną. • Opowiadania zawarte w tym niewielkim tomiku to historie dzieci, które w każdej sytuacji ratują się bogactwem swej wyobraźni i szczerego, prostego dziecięcego serca. • Astrid Lindgren jest niezrównana w opowiadaniu historii. Są to opowiadania raczej niewesołe, ale za to przepełnione siłą nadziei i wiary w lepsze jutro.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Opis
Autor:Astrid Lindgren (1907-2002)
Tłumacz:Anna Węgleńska
Ilustracje:Ilon Wikland
Lektor:Marian Opania
Wydawca:Wydawnictwo Nasza Księgarnia (2006-2013)
ISBN:978-83-10-11549-2 978-83-10-12891-1
Autotagi:audiobooki CD druk epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo