Pomarańczowy majdan

Autor:
Marcin Wojciechowski
Wydawcy:
WAB (2006)
Legimi (2006)
IBUK Libra (2006)
Grupa Wydawnicza Foksal
Wydane w seriach:
Terra Incognita
ISBN:
9788374141871, 978-83-7747-161-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
sprawozdania
Więcej informacji...
3.5 (2 głosy)

We wrześniu 2000 roku zginął w makabryczny sposób Georgij Gongadze, opozycyjny dziennikarz ukraiński. Cztery lata później świat obserwował wybuch pomarańczowej rewolucji, niezwykłego zrywu ukraińskiego społeczeństwa, które zaprotestowało przeciwko skorumpowanym władzom. W jaki sposób śmierć dziennikarza i prowadzone wokół niej śledztwo mogły stać się motorem zmian, które ogarnęły cały kraj? Pomarańczowy majdan Marcina Wojciechowskiego to pełna pasji reporterska opowieść o początkach wielkiej przemiany w państwie: polityce, mediach, gospodarce, ale przede wszystkim w świadomości jego mieszkańców. Jak doszło do zwycięskiej i bezkrwawej rewolucji nad Dnieprem, kolejnej demokratycznej rewolucji w Europie środkowo-wschodniej, która zmieniła układ sił w tym rejonie świata, dając jednocześnie początek nowoczesnemu społeczeństwu ukraińskiemu? Pomarańczowy majdan jest owocem wieloletnich reporterskich wyjazdów na Ukrainę, dziesiątek spotkań z politykami obu stron barykady. To zbiór portretów postaci takich, jak dziennikarz Georgij Gongadze, który za dążenie do prawdy musiał zapłacić życiem, major Mykoła Melnyczenko, sprawca kompromitacji Leonida Kuczmy czy Julia Tymoszenko. Książka opowiada także o zwykłych Ukraińcach, którzy przełamali postradziecką apatię i obojętność na życie publiczne, nabrali odwagi, by walczyć w obronie demokracji. Autor opisuje zróżnicowanie Ukrainy na wschód i zachód, próbuje wyjaśnić, dlaczego część społeczeństwa poparła opozycję, gotowa nawet przelać krew za jej zwycięstwo, a część zdystansowała się od niej. Ukazuje rolę rodzących się niezależnych ukraińskich mediów, walczących z cenzurą i ujawniających machinacje władzy. Książka doskonale oddaje gorącą atmosferę tamtych dni, przekonując, że przewrót był nieunikniony, bo jak krzyczał tłum zgromadzony na kijowskim Majdanie: "Z narodem nie wygracie!".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo przystępnym językiem opisująca nowożytną historię polityczną Ukrainy. Czyta się ją jak pierwszorzędny kryminał.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marcin Wojciechowski
Przy współpracy:Bogumiła Berdychowska
Wydawcy:WAB (2006) Legimi (2006) IBUK Libra (2006) Grupa Wydawnicza Foksal
Serie wydawnicze:Terra Incognita
ISBN:9788374141871 978-83-7747-161-6
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura stosowana sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo