Dziennik pisany później

Autor:
Andrzej Stasiuk
Lektorzy:
Mirosław Baka
Maciej Rayzacher
Wyd. w latach:
1910 - 2018
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 20388-20405
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...

Czas trwania: 3 godz. 53 min.

"Andrzej Stasiuk napisał świetną książkę o bałkańskiej wojnie i polskiej żółci".

Aleksander Kaczorowski, "Newsweek"

"Dziennik pisany później to znakomity literacko zapis włóczęgi przez Bałkany, a Andrzej Stasiuk pisze tak, jakby fotografował".

Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita"

"W tej niewielkiej książeczce esej podróżny, mocno już wyczerpany i zmęczony, zamienia się w esej religijny, na przemian wściekły i liryczny. Taką podróż warto odbyć".

Justyna Sobolewska, "Polityka"

"Andrzej Stasiuk, wybitny polski pisarz, 'kosmopolityczny chłopek-roztopek z północno-wschodniego Mazowsza' (tak się przedstawia), który na trwałe, w co nie wątpię, wpisał się w dzieje literatury polskiej".

Dariusz Nowacki, "Tygodnik Powszechny"

"Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka zaczyna się znajomo – autor znów oprowadza nas po bezdrożach Albanii, Macedonii, Serbii czy Bośni. Ale tylko po to, by nagle dokonać zaskakującej wolty i rozprawić się z uwierającą go polskością".

Maciej Robert, "Życie Warszawy"

"Andrzeja Stasiuka, barda Europy Środkowo-Wschodniej, kusi przygoda: dzika, nieokiełznana, ryzykowna; przygoda, o którą coraz trudniej w 'cywilizowanym świecie'".

Marcin Wilk, "Dziennik Polski"

"Andrzej Stasiuk zaprasza w hipnotyczną, poetycką podróż przez naszą własną pogardę. Podróżnik, który nie szuka piękna, ale syci swoje oczy brzydotą i obrazami zniszczenia".

Piotr Kofta, "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:20401
Autor:Andrzej Stasiuk
Lektorzy:Mirosław Baka Maciej Rayzacher
Fotografia:Dariusz Pawelec
Tłumacz:Dariusz Pawelec
oraz:Dariusz Pawelec
Wydawcy:Legimi (2018) Wydawnictwo Czarne (1910-2018) NASBI (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2011) IBUK Libra (2010)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 20388-20405
ISBN:978-83-7536-231-2 978-83-7536-270-1 978-83-7536-298-5 978-83-7536-319-7 978-83-8049-432-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie biografie zbiorowe CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki elementy biograficzne epika eseje fotografia fotografie ikonografia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana MP3 muzyka nagrania nagrania muzyczne nuty proza sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 68 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo