Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwierzynka
Najnowsze recenzje
1
...
15 16 17
...
37
  • [awatar]
    zwierzynka
    Książka ma już swoje lata - autorzy nie wiedzą, że wątek ukraiński będzie miał swoją straszną kontynuację, a wątek gruziński rozwinie się inaczej, niż przypuszczano. Nareszcie zrozumiałam spór o Kosovo - warto przeczytać tę książkę, by mieć świadomość napięć w krajach post­komu­nist­yczn­ych - to nasza wspólna dola, to, jaki z niej zrobimy użytek zależy od naszego wyboru, a ten od naszej wiedzy i empatii.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Głupich idei nie powinno porzucać się bezrefleksyjnie na śmietniku historii. Trzeba je zbadać i ustalić co było w nich zgubnego, a wiedzę o tym popularyzować, bo lepiej uczyć się na błędach innych, a nie sprawdzać je ponownie na własnej skórze.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Niezwykle ciekawa fabuła - erudycja pisarza, ale także jego odmienność kulturowa daje czytelnikowi szansę przenieść się do innego świata i poszerzyć jego horyzonty poznawcze. W trakcie słuchania audiobooka miałam niepokojące wrażenie, że przyszłość przedstawiona w dość zawiłej fabule będzie przyszłością ludzkości. Niepokojące dlatego, że nieznane i nieco mroczne. Koniec śmierci nie jest tak radosny jak można wnosić z tytułu
  • [awatar]
    zwierzynka
    Niezwykle ciekawa fabuła - erudycja pisarza, ale także jego odmienność kulturowa daje czytelnikowi szansę przenieść się do innego świata i poszerzyć jego horyzonty poznawcze. W trakcie słuchania audiobooka miałam niepokojące wrażenie, że przyszłość przedstawiona w dość zawiłej fabule będzie przyszłością ludzkości. Niepokojące dlatego, że nieznane i nieco mroczne.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Ciekawa fabuła, jednak mnie nie wciągnęła. Zniechęciłam się po kilkudziesięciu stronach
Ostatnio ocenione
1
...
27 28 29 30 31
  • Co u pana słychać?
    Kąkolewski, Krzysztof
  • Proceder podróży i życia mego awantur
    Pilsztynowa, Salomea Regina
  • Żyć w tym świecie i przetrwać
    Cleese, John
kkarwacka
filia6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo