Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
slawomir.sliwicki
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    slawomir.sliwicki
    Całkiem ciekawa pozycja. Dużo dowiedziałem się o najnowszej historii Kolumbii, o 50 letniej wojnie domowej o bojówkach militarnych prorządowych I tych antyrządowych, o biedzie i ogromnym bogactwie z narkotyków o troskach zwykłych ludzi i przemocy, tej rządowej i prywatnej. Warto sięgnąć po tę pozycję chociażby po to, by docenić m, to co mamy. Brakowało mi trochę współczesności. Codzienności po wewnętrznym porozumieniu. Ale widać wszystkiego mieć nie można. Choć autor nie należy do Polskiej Szkoły Reportażu, trochę nią przesiąkł, choć nie tyle by nie dało się tego czytać. Warto sprawdzić, szczególnie jak chce się choć trochę dowiedzieć o Kolumbii, kraju kawy, koki i kontrastów.
  • [awatar]
    slawomir.sliwicki
    Świetna pozycja! Rewelacyjny styl i umiejętność przedstawiania zarówno faktów jak i emocji. Ta książka w końcu zdobyła Pulitzera. Naprawdę świetne reportaże. Jakże to odległy poziom od naszej Polskiej Szkoły Reportażu... Naprawdę warto!
Ostatnio ocenione
  • Café Macondo
    Wesołowski, Maciej
  • Detroit
    LeDuff, Charlie
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo