Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
mmm
Najnowsze recenzje
1 2 3
  • [awatar]
    mmm
    książka z ogromnym ładunkiem smutku (ostrzeżenie!), ale pięknie napisana. niezwykła wciąż dla nas perspektywa, głos z byłej brytyjskiej kolonii - Malezji. warto poznawać historię historycznych konfliktów nam nieznanych, żeby dostrzec podobieństwo ludzkich losów. dla mnie to przede wszystkim czułe studium kobiecego losu, świetnie oddane emocje, sceny zapierające dech swym uczuciowym realizmem. nieduża niby powieść, a ciekawa, wartka i zgrabna, zdecydowanie godna polecenia!
  • [awatar]
    mmm
    Poruszający reportaż o katolicyzmie irlandzkim. Czyta się świetnie, odniesienia do sytuacji w Polsce - nieuniknione. Kolejna doskonała książka tej autorki, zawsze warto!
  • [awatar]
    mmm
    bardzo dobra pozycja gatunkowa. zgrabna, wciągająca, elegancka. wielu recenzentów podkreśla, że akcja niespieszna, nie zdążyłam zauważyć, bo kryminał ten wciągnął mnie przy śniadaniu, a wypluł - bardzo kontentą - w okolicach północy. Polecam, dobre - ciąg dalszy w wersji polskiej już za chwilę, we wrześniu 2014.
  • [awatar]
    mmm
    To zbiór różnych tekstów - większość to felietony Agnieszki Graff, które ukazywały się w miesięczniku "Dziecko". Te krótkie teksty czyta się świetnie, niosą wiele spostrzeżeń, ale i wiele pytań o macierzyństwo w Polsce. Graff pisze o feminizmie, o tym jak ruch kobiecy "przegapił" w ubiegłych latach temat matek i jak to zmienić. Pisze też o partnerstwie w związkach, o swoich obserwacjach "piaskownicowych", kreśli uważny, czuły i zabawny portret współczesnego polskiego macierzyństwa. "Matka feministka" to fajna mieszanka uwag naukowych i prawie subiektywnych odczuć Graff-matki. Proszę się nie bać "feminizmu" w tytule, to dobra książka do zaprzyjaźnienia się z radykalną opinią głoszącą, że kobiety też są ludźmi :)
  • [awatar]
    mmm
    Należę do wielbicielek Briget, ale od teraz muszę dodawać - tylko dwóch pierwszych powieści. Nowa Bridget jest kiepska kiepskością nieopisaną. I choć "ciągom dalszym" zazwyczaj wybacza się poziom odbiegający od pozycji otwierającej cykl, to w tym przypadku mogę tylko napisać: w bólach przebrnęłam przez pół książki i nie byłam w stanie kontynuować. Słaba, słaba, słaba - taka jest nowa BJ.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Należy do grup
  • [awatar]
    Bajki

Mrągowo BM
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo