Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
marcin.t
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
  • [awatar]
    marcin.t
    Strasznie ciemne, mokre i klau­stro­fobi­czne­ to Sci-Fi. • Bardzo fajna ksiązką, osadzona w podwodnym ekosystemie i niedalekiej przyszłości. Odmiana od bardzo skomplikowanych historii międzygwiezdnych. • Troszeczkę 'slow burner' ale jeśli ktoś jest akurat w nastroju to moze bardzo przypasować.
  • [awatar]
    marcin.t
    Opis na okładce mówił hard science fiction. I faktycznie jest to godny przedstawiciel tego podgatunku. Zamieszczenie uproszczonych obliczeń, które bohaterowie przedstawiaja w toku swojego rozumowania, wskazuje na to jednoznacznie. • Pomysł i historia świetne. Skla­syfi­kowa­łbym­ to jako 'walka grupy ludzi ze środowiskiem', a przynajmniej majace takie elementy. • Bohaterowie z lekka denerwujący w stylu HG Wells-a. Dialogi odrobine pompatyczne w stylu Verne-a. • Nie nazwałbym tego arcydziełem ale w biblioteczce SciFi to bardzo mocna pozycja.
  • [awatar]
    marcin.t
    Syntetyczny opis brzmiałby zapewne "historia miasteczka toczonego przez konflikt pomiędzy klasą proletiariacką a posiadaczami środków produkcji. Zawiera również smoka." • Językowo jest to bardzo dobra pozycja, czyta się z przyjkemnoscią. Nwet wziawszy pod uwagę bardzo długie zdania, żłożone ze wielu zdań podrzednych. • Klimat też jest wspaniały. MIasteczko stylizowane na włoski renesans (chyba) lub późne średniowiecze. Konflikty religijne, tropienie herezji, huligańskie wybryki biedoty miejskiej i tych którzy zdecydowali się do tej biedoty dołączyć. • To co jest problemem to fakt, że połaczenie dwóch planów czasowych i fantastyczny wątek tytułowej mgły nie bardzo dostarczają jakiekolwiek rozwiązanie. • Nie twierdzę że każda ksiażka musi być domknieta a autor prowadzić czytelnika za rączkę, wręcz przeciwnie, ale tutaj brak troszkę wyrazistego zakończenia (albo po prostu ja go nie zrozumiałem).
Ostatnio ocenione
1 2 3 4
  • Zły
    Tyrmand, Leopold
  • Gorączka złota
    Forró, Tomáš
  • Stolik dla dwojga
    Towles, Amor
  • Dzienniki kołymskie
    Hugo-Bader, Jacek
  • Ucho Igielne
    Myśliwski, Wiesław
  • Pańszczyzna
    Janicki, Kamil
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo