Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
las38
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    las38
    Trzyma w napięciu właściwie od pierwszej strony. Nie jest to kryminał, bardziej powieść obyczajowa sensacyjna osadzona w Paryżu lat 30-tych. Świetne pióro i chyba też tłumaczenie. Dawno nie czytałem książki która by mnie tak wciągnęła. 500 stron w 5 dni - niebywałe dla aktywnego zawodowo.
  • [awatar]
    las38
    Ciekawa fabuła. Czarna szuka siostry, która przez karnację skóry uchodzi za białą i to wykorzystuje budując swoją pozycję. Analogia do naszych stosunków sprzed 30, 40 lat gdy Sałata stawał się Sałacińskim i odcinał się od swoich chłopskich przodków. Nie tylko dla kobiet to pozycja.
  • [awatar]
    las38
    Najsłabszy tom spośród trzech. Czyta się dalej zajmująco, denerwują mnie trochę nagłe zmiany miejsca akcji i szybko dziejące się zdarzenia życiowe bohaterów bez głębszej refleksji i opisu: miał, stracił w ciągu 1-go dnia i wyruszył w dalszą drogę, aresztowany i już spalony na stosie - jakby autorowi głowa pęczniała od pomysłów. Na szczęście Kingsbridge dalej jest początkiem, etapem wszystkiego. Wszystkie drogi prowadzą do Kingsbridge i z niego wychodzą.
  • [awatar]
    las38
    Nie zachwyciła mnie ale że krótka - doczytałem. Pojęcia nie mam dlaczego taka wybitna, klasyczna. Dobra na pewno. O wiele bardziej zapadła mi w pamięć jeszcze krótsza - opowiadanie zaledwie - "Dzieci i myszy". Może odbiegam ale nie mogę zrozumieć dlaczego w tym kanonie 100 pozycji nie ma np. "Lektora" - to pozycja na miarę Nobla, a ekranizacja na miarę Oscara
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo