Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
20 21 22
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Agata tym razem z zacięciem humorystycznym, przynajmniej na początku opowieści. A jest to czarny humor - oto w rezydencji pewnego szacownego małżeństwa znaleziony zostaje trup nikomu nieznanej kobiety. Leży sobie przy kominku. Domownicy są bardziej oburzeni, niż przerażeni. Pani domu prosi o pomoc swoją przyjaciółkę (zgadnijcie, kogo?)w rozwiązaniu tej sprawy, policja również przystępuje do dzieła. Przy okazji dowiadujemy się, jak uszczypliwa i złośliwa była autorka w swoich obserwacjach "wyższych sfer". • A przy tym książka, jako kryminał, jest silnie wciągająca!
  • [awatar]
    kayetan2
    Trudno zacząć, bo tak koszmarnego czegoś jak ta powieść chyba nie czytałem. A jednak dobrnąłem do końca, pchany niezdrową ciekawością - czy to możliwe, że można stworzyć rzecz od początku do końca aż tak denną? A jednak... • Wątek kryminalny może nadaje się do uratowania przez jakieś sprawne ręce, mimo swojego melodramatycznego nadęcia i marności. Ale język tego dziełka, dialogi, opisy... Zęby bolą. Do tego brak logiki a nawet zwyczajne idiotyzmy. Nie czytać! Wywalić z półki! • Jedna gwiazdka, bo mniej nie można. • (p.s. zastanawiałem się, czy to może wina tłumacza... Po przeczytaniu nie mam wątpliwości, że i autor i tłumacz byli siebie warci)
  • [awatar]
    kayetan2
    Akunin w stylu Agaty Christie. Jest zbrodnia, ograniczone grono podejrzanych ulokowane w odosobnionym miejscu, są niespodzianki i zwroty akcji, dedukcyjne pułapki etc. Funkcję Herkulesa Poirota pełni tu oczywiście Erast Fandorin, ale działający dyskretnie, z tylnego fotela. A przy tym ciekawa forma powieści. • Aż miło się czyta!
  • [awatar]
    kayetan2
    Bardzo typowa, klasyczna można powiedzieć powieść "a la Christie". Jest tu wszystko - morderstwo, podejrzani których związek ze zbrodnią okazuje się z czasem nieprawdopodobny, izolacja od reszty świata, mylące tropy. Jest i Herkules Poirot, a także niegłupi w tym przypadku policjanci. • Dla wielbicieli Agaty, pozycja obowiązkowa.
  • [awatar]
    kayetan2
    Niezrównany Akunin zaszalał mieszając fantastykę, political-fiction, baśń, thriller, powieść historyczną z czymś tam jeszcze. Fandorin - von Dorn - Krzyżowiec - uczeń szkoły - car Rosji. Ultra nowoczesny laptop (tablet?) - Rajskie Jabłko - dworskie intrygi czasów Godunowa. Korytarze w czasie - ratowanie ludzkości. • Niestety. Opowieść traci określony kierunek, a właściwie w ogóle go nie ma. Zbyt często zdarzało mi się sprawdzać dyskretnie, ile "jeszcze zostało". Czyta się, bo i język Akunina jak zwykle świetny, opisy scen malarskie i działające na wyobraźnię, ale to n i e t e n Akunin, po którego sięga się z niec­ierp­liwo­ścią­.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo