Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
karolina.fudyma
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    karolina.fudyma
    Ciekawy portret niezwykłej kobiety. Autorka przedstawia Hatszapsut jako silną i mądrą władczynię, opiera się na badaniach arch­eolo­gicz­nych­. Luki w naukowej narracji uzupełnia przekonująco.
  • [awatar]
    karolina.fudyma
    Bardzo dobrze się czyta. Mimo że akcja jest spokojna książka się nie dłuży. Moim zdaniem fajna, zwyczajna powieść.
  • [awatar]
    karolina.fudyma
    Chaotyczna. Mam wrażenie że to 3 historie w jednej, dzieją się niezależnie od siebie ale czasem się stykają. I niestety nie wychodzi to na dobre. Na pewno nie spełnia warunków klasycznego kryminału jak u Christie lub Akunina. Może stanowić chwilową rozrywkę, jednak mimo wszystko jest nużąca.
  • [awatar]
    karolina.fudyma
    Moim zdaniem brak konsekwencji w narracji: w dwóch poprzednich częściach narratorem jest główna bohaterka, tu niektóre wydarzenia dzieją się poza jej "wiedzą", bez jej udziału. Miejscami nużąca. Plus dla pomysłu retrospekcji dotyczących wydarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki.
  • [awatar]
    karolina.fudyma
    Moim zdaniem najlepsza z serii. Klimat jak z XIX- wiecznej gotyckiej powieści: "starożytna klątwa", piękny naszyjnik, duchy przeszłości i rodzinna tajemnica;). Morderstwo zostaje popełnione aby uchronić rodzinę przed skutkami niezamierzonego kazirodztwa, myślę że jest to bardzo ciekawy sposób na akcję. Bardzo dobrze się czyta.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo