Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kamil.gurlaga
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    kamil.gurlaga
    Mimo obiecującego początku, akcja książki wlecze się niemiłosiernie. Uważam, że gdyby autor skrócił odrobinę historię, dostalibyśmy znacznie lepszą sensację. Plusem jest natomiast, klasyczne podejście do tematu śledztwa oraz ciekawe relacje między różnymi bohaterami.
  • [awatar]
    kamil.gurlaga
    Znakomita pozycja! Barwne opisy i fotografie, lekki i przystępny styl, podział na ciekawe działy tematyczne. Podsumowując, przewodnik turystyczny i sprawozdanie podróżnicze w podręcznikowym tego słowa znaczeniu. Przybliża w przyjemny sposób, życie i zmagania ludności indonezyjskiej, która musi sprostać postępującej globalizacji. Pobudza czytelnika do refleksji na temat zanikania różnorodności kulturowej.
  • [awatar]
    kamil.gurlaga
    Mimo, że książka zawiera masę informacji, to styl w jaki je przedstawia, sprawia, że bardzo trudno cokolwiek zrozumieć. Jedynie ktoś kto interesuje się szerzej wojskowością i robi to od wielu lat, będzie mógł coś z niej wynieść. Uważam jednak, że książka jest znakomitym źródłem informacji na temat najważniejszych wydarzeń pierwszej wojny światowej.
  • [awatar]
    kamil.gurlaga
    Opracowanie jak najbardziej spełnia swoją rolę. Wyjaśnia i przybliża główną problematykę "Przedwiośnia". Wyodrębnia najważniejsze motywy, których znajomość, na pewno nie zaszkodzi na maturze.
  • [awatar]
    kamil.gurlaga
    Książka w sposób przystępny, opisuje zmagania społeczeństwa polskiego na polu ideologicznym, tuż po odzyskaniu niepodległości. Główny bohater jest jego kwintesencją, pełen sprzeczności i wewnętrznych niepewności, potrafi zafascynować. S. Żeromski poruszył kontrowersyjny dla wielu, temat rewolucji i przewrotu. Sama książka ma również sporą wartość historyczną. Zdecydowanie polecam, nie tylko uczniom.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo