Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Halinajask
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    Halinajask
    Świetna powieść pisana z punktu widzenia psa. Losy zwierząt często są niewesole, a nawet tragiczne. Autor nie epatuje tragizmem, wystarczy że czytelnik domyśla się co się mogło stać złego. Pokazuje ludzi dobrych i złych. Zwierzę też człowiek, można by powiedziec. Oto książka, która ukazuje dobitnie, że zwierzę nie jest rzeczą.
  • [awatar]
    Halinajask
    Autorka usiłuje dociec pochodzenia ludzi zasiedlających Europę, na podstawie genealogii swojej rodziny. Świetnie napisana książka, duża dawka wiedzy napisana przystępnie.
  • [awatar]
    Halinajask
    Jedna z lepszych powieści Fantazy, którą czytałam. Drugi tom gorszy od pierwszego. Osobiście uważam że dobry autor kreuje fabułę, bez epatowania krwawizny i magii. Tu zaczyna się nieuzasadnione dla fabuły okrucieństwo. Podejrzewam, że w trzecim tomie będzie gorzej. Trochę za dużo tych nadp­rzyr­odzo­nych­ mocy. Im więcej nadp­rzyr­odzo­nych­ mocy tym bardziej robi się nier­eali­styc­znie­ i niewiarygodnie.
  • [awatar]
    Halinajask
    Świetna powieść, autor stara się podążać za prawdą historyczna i ma swoje interpretacje w sprawach, w których źródła historyczne milczą. Świetnie się czyta i co najważniejsze nie ma epatowania krwawizną. Dobry pisarz zachwyca fabułą a nie leje krew.
  • [awatar]
    Halinajask
    Świetnie napisana książka oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Warta przeczytania, szczególnie dlatego że historia regionów Persji/Iranu za panowania Safawidów jest u nas mało znana. • Kobiety, choćby bardzo inteligentne, miału zamknięty dostęp do władzy, chyba ze jako szare eminencje dworu, a i tak utrzymanie się nie było łatwe bez odpowiedniego wsparcia. Rozwój państwa jednak tracił, jeśli było rządzone przez władców słabych, nieletnich lub zamknięte w haremach kobiety nie mające wglądu w rzeczywistość. • Fajnie się czyta, bohaterowie są sympatyczni, brak drastycznych scen.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo