Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
GCh
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
8
  • [awatar]
    GCh
    Bardzo dobrze pomyślany kryminał osadzony w rzeczywistości góralskiej. Polecam książkę w formie audiobooka, gdyż Janusz Zadura (lektor) czyta tak świetnie w gwarze góralskiej, jakby sam był góralem z krwi i kości (Może jest?). Słucha się świetnie. Z całą pewnością sięgnę po kolejne pozycje autorów.
  • [awatar]
    GCh
    To czwarta powieść tego autora, którą przeczytałam."Gałęziste","Grzesznik" i "Inkub" bardzo mi się podobały i czytało mi się je świetnie."Paradoks" wymęczył mnie. Nic mnie nie zaintrygowało, nie przestraszyło i specjalnie nie zaciekawiło. Właściwie to dobrnęłam do końca (blisko 600 stron!) tylko dlatego, że wciąż czekałam, aż coś drgnie. Niestety nie doczekałam się. W mojej ocenie książka bardzo średnia.
  • [awatar]
    GCh
    Niezły kryminał. A przy tym czyta się lekko i przyjemnie. I choć jest w nim tak wiele wątków i wiele postaci, autorka tak zgrabnie to wszystko przeplata, że się człowiek nie gubi. Irytowały mnie te ciasta, którymi codziennie raczy policjantów pani Podgórska. Ale można je wybaczyć autorce, gdyż książka do końca trzyma w napięciu. A to niełatwe, skoro rzecz jest osadzona w małej wsi, gdzie życie płynie spokojnie i pomału. A jednak dzieje się tyle, że ... sięgnę z po kolejne tomy. Polecam.
  • [awatar]
    GCh
    Nie przepadam za książkami historycznymi. A tu w opisie na okładce: były prokurator IPN, Instytut Pamięci Jad Waszem z Jerozolimy, poszukiwanie grobów zamordowanych Żydów. To mnie raczej sceptycznie nastawiło do tej książki. Sięgnęłam jednak po nią i ... chylę głowem przed autorem. Mistrzowsko połączył historię z czasami współczesnymi. Przedstawił tę historię tak, że trudno oderwać się od czytania. A do tego były prokurator IPN stał się moim ulubionym bohaterem! Polecam zdecydowanie. Warto przeczytać.
  • [awatar]
    GCh
    To pierwsza z książek Małgorzaty Rogali, po którą sięgnęłam. Po jej przeczytaniu wiem, że przeczytam kolejne. Dobry, polski kryminał. "Dobry" bo akcja wartka, bohaterowie wyraziści, bardzo dobrze się czyta. Określenia "polski" użyłam z dwóch powodów. Po pierwsze akcja rozgrywa się w Polsce; po drugie - "polska książka" zaczyna mieć dla mnie znaczenie. Nie z powodu patriotyzmu, czy wspierania polskich autorów. Po prostu łatwiej mi zapamiętać nazwiska, imiona bohaterów. Czytając, nie muszę przewracać kartek wstecz, aby sprawdzić kto jest kim. Może to już wiek i... pierwsze problemy z pamięcią. Tak, czy siak - czytanie ma być przyjemne. Lektura "Zapłaty" tę przyjemność mi dała.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
11
  • Cieszę się, że moja mama umarła
    McCurdy, Jennette
  • Tu jest teraz twój dom
    Wroniszewska, Marta
  • Pod jednym niebem
    Kim, Joseph
  • Dylemat
    Paris, B. A.
  • Śleboda
    Fugiel-Kuźmińska, Małgorzata
  • Paradoks
    Urbanowicz, Artur
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo