Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
elzbieta.r
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    elzbieta.r
    Surowa historia. Surowy język, brak zbędnych słów, więc żadnego nie można pominąć. Trochę ciężkie ale autentyczne i wciągające.
  • [awatar]
    elzbieta.r
    Książeczka Anny Słoniowej pt. "Sokrates Starynkiewicz" z serii Sylwetki Warszawskie to przede wszystkim zapis działalności Sokratesa Starynkiewicza jako prezydenta Warszawy z nadania caratu, w latach 1875-92. • Zanim pojawi się historia prezydentury Rosjanina, znajdziemy krótką informację na temat jego wcześniejszej służby wojskowej i pracy zawodowej administratora posiadłości rosyjskiego magnata. • Część książki poświęcona pracy prezydenckiej głównego jej bohatera zaczyna się od opisu Warszawy w momencie przyjazdu Starynkiewicza do stolicy. Było to miasto zacofane cywilizacyjnie - bez ogólnie dostępnych wodociągów, kanalizacji czy też powszechnego transportu publicznego. Kilkanaście lat rządów Starynkiewicza odmieniły Warszawę diametralnie z prow­incj­onal­nego­ zapyziałego grajdoła na poboczach Europy na miasto nieustępujące innym metropoliom europejskim. • Z okresu rządów Starynkiewicza nie tylko działania w zakresie wzbogacania czy wręcz tworzenia infrastruktury Warszawy to jego wielkie osiągnięcia i zasługi, ale też przeprowadzanie pierwszych prawdziwie obywatelskich konsultacji z mieszkańcami stolicy nad nowymi projektami. • Według informacji od Autorki, dowiadujemy się, że wielką rolę w tworzeniu tej krótkiej biografii odegrały artykuły prasowe z czasów Starynkiewicza. Anna Słoniowa wyszukała z archiwaliów cenne opisy projektów Starynkiewicza i zagorzałe dyskusje nad nimi, i podsumowania z tych prasowych dyskusji i sprawozdań zawarła w biografii tak zasłużonego dla Warszawy prezydenta jakim był Sokrates Starynkiewicz. • Książkę gorąco polecam czytelnikom zainteresowanym tematem Warszawy, i samego jej bohatera - Sokratesa Starynkiewicza.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo