Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
doroteira83
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    doroteira83
    Książkę czyta się szybko, ale nie lekko i nie przyjemnie. Poznawanie Piotra Langera to spore wyzwanie. Mroczna historia z - chciałoby się napisać - happy endem. Tylko czy na pewno?
  • [awatar]
    doroteira83
    Moim zdaniem najlepsza książka Pani Katarzyny, dziwna, nietypowa, nie ma tu rozdziałów, nie ma chronologii. Piękna historia miłości dwojga ludzi opowiedziana z perspektywy mężczyzny. Ale nie jest to lekkie romansidło na deszczowe popołudnie. Raczej literatura piękna, nasycona mnóstwem opisów, porównań, przemyśleń. I dla mnie najważniejsze przesłanie: nie odkładaj niczego na potem, bo potem może już nie być.
  • [awatar]
    doroteira83
    Każde miejsce może być dobre do popełnienia morderstwa, góry również. Książka trzyma w napięciu, im wyżej tym jest większe. Dobra lektura na deszczowy dzień. Chociaż nadal nie rozumiem, po co ludzie pchają się w miejsca, gdzie nie trzeba mordercy, żeby łatwo zginąć.
  • [awatar]
    doroteira83
    Po książkę sięgnęłam przez przekorę. Nie jestem fanką piłki nożnej. Jednak po przeczytaniu kilkunastu stron przepadłam. Wciągająca historia, zaskakujące zakończenie. 650 stron przeleciało w tempie błyskawicy. Polecam.
  • [awatar]
    doroteira83
    Książkę, mimo jej objętości, czyta się jednym tchem. Polecam. To bardzo wartościowa lektura. Dużym atutem są oryginalne zdjęcia, chociaż mogłoby być ich więcej.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo