Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
asenata
Najnowsze recenzje
1
...
44 45 46
...
72
  • [awatar]
    asenata
    Kompletnie rozczarowałam się tą książką. Ni to beletrystyka, ni to reportaż. Nie wiem o co chodziło, nie zrozumiałam puenty. Nie, nie polecam.
  • [awatar]
    asenata
    Kontynuacja Tatuażysty z Auschwitz. Pierwsza część niezbyt mnie ujęła. Może dlatego czytając Cilkę kompletnie nie pamiętałam o czym był Tatuażsysta :) Ale można to właściwie czytać oddzielnie. Podróż Cilki jest zdecydowanie lepsza, podobała mi się.
  • [awatar]
    asenata
    Zupełnie przeciętna książka. Nastawiłam się na powieść, a tu powieści niewiele. Całość uzupełniona relacjami świadków, ale baardzo pobieżnie. Takie 2 w 1. I jedno za mało i drugie za krótko. Szkoda, bo temat ciekawy.
  • [awatar]
    asenata
    To moja pierwsza przeczytana książka wychwalanego wszędzie Chmielarza. Skusiłam się pochlebnymi recenzjami i poleceniami. Ja nie zostanę fanką tego pisarza. Dla mnie słabe to było, momentami nudnawe i to czego nie lubię - koniec był tak łatwo przewidywalny, że aż ciężko mi było uwierzyć w to, że tak łatwo trafiłam z zakończeniem. No nie. Chyba, że trafiłam na jego najgorszą książkę??
  • [awatar]
    asenata
    Niesamowicie emocjonalna książka... poetycki język, choć w niektórych momentach bardzo dosadny i obrazowy. Historia przedstawia kilka dni z życia afganki, która wśród wojennych ruin zajmuje się nieprzytomnym, ranionym mężem. Myśli, słowa, wyobrażenia, tajemnice, Bóg - to wszystko jest w głowie i na ustach kobiety. Ja jestem zachwycona. Polecam.
W trakcie czytania
Brak pozycji
CheshireCat
kkarwacka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo