Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Tarnow im. Ks. Jana Twadowskiego
[awatar]
Zgłobice GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 674 30 14
Województwo: małopolskie
Powiat: tarnowski
Adres: ul. Zgłobicka 7
33 - 113 Zgłobice Zgłobice
E-mail: zglobice@gminatarnow.pl

Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach - 8 - 18

Gmina Biblioteka Publiczna Gminy Tarnów w Zgłobicach rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku, jako Gminna Biblioteka Publiczna w Mościcach. Obecnie ma dwie placówki filialne – w Tarnowcu i Woli Rzędzińskiej, a jej księgozbiór liczy ponad pięćdziesiąt tysięcy woluminów. Biblioteka, co roku rejestruje przeszło dwa tysiące czytelników, organizuje spotkania i konkursy literackie oraz lekcje biblioteczne. Ma dwanaście komputerów w czytelniach internetowych przeznaczonych do dyspozycji czytelników.
Biblioteka stale korzysta ze środków unijnych, dzięki którym, co roku otrzymuje dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Za unijne pieniądze prowadzi także remonty zabytków na terenie gminy, organizuje i inwestuje w działalność kulturalną.
Biblioteka od lat prowadzi działalność edukacyjno - historyczną. Do większych osiągnięć należy odnalezienie miejsca pochówku dwóch żołnierzy niezłomnych, pochodzących z terenu gminy oraz organizowanie uroczystości przy tej mogile. Biblioteka jest także organizatorem przemarszu grup rekonstrukcji historycznej i wojskowych pokazów w czasie corocznych obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, gdzie widzowie mogą oglądać między innymi repliki przedwojennej broni i pojazdów wojskowych.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
beata_markiewicz
elawisniowska
nenusia1991
beataszymczak
agnieszka_lezon
kasiabiernat76
aneta.kopec
hazetwitko
b.sliszka
beata.misiulek
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo