Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie
[awatar]
Miechów PiMBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 41 230 98 16
Województwo: małopolskie
Powiat: miechowski
Adres: Plac Kościuszki 7
32-200 Miechów
E-mail: kontakt@biblioteka.miechow.pl

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH/CZYTELNIA
Poniedziałek: 9.00-18.00
Wtorek: 9.00-17.00
Środa: 9.00-17.00
Czwartek: 9.00-18.00
Piątek: 9.00-17.00
Sobota: 9.00-13.00

ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Poniedziałek: 9.00-18.00
Wtorek: 9.00-17.00
Środa: 9.00-17.00
Czwartek: 9.00-18.00
Piątek: 9.00-17.00
Sobota: 9.00-13.00

Obecna działalność Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie stanowi twórczą kontynuację przeszło 90. letniej tradycji pracy. Książnica ta powstała w 1923 r., co oznacza, że jest jedną z najstarszych instytucji upowszechniania kultury na ziemi miechowskiej. Jej założenie było odpowiedzią ówczesnego samorządu na potrzeby kulturalno-oświatowe miejscowego społeczeństwa. Tak więc w 20. leciu międzywojennym Miechów należał już do tej nielicznej w Polsce grupy miast, które posiadały bibliotekę publiczną typu powszechnego, tzn. utrzymywaną z budżetu miasta.

W ostatnich latach biblioteka miechowska staje się lokalnym centrum kultury, ambitnie i szeroko promując region, jego historię i rodzimych twórców. Wynikające stąd działania na rzecz popularyzacji i dokumentowania wiedzy o regionie nabrały ogromnego znaczenia, jako jednego z naji­stot­niej­szyc­h zadań stojących przed biblioteką. Wprawdzie od początku swego istnienia biblioteka gromadzi i opracowuje materiały drukowane dotyczące ziemi miechowskiej - książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, dokumenty audiowizualne - to przecież, odpowiadając na wzrastające zapotrzebowanie na szybki i możliwie najpełniejszy dostęp do źródeł informacji, dostosowuje się bardzo szybko do potrzeb i oczekiwań obecnego - wymagającego czytelnika.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
edit1997
michal7
kacinska_joanna
ilona.krzywda
katarzyna.pl
filuskinga8
manterysmarcin
beata337
ula.lenc
usunięte konto
puzonik
krzysztofoczkowicz
joannastempel
anitka.bac
alicjapachol
tangom
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo