Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1
...
9 10 11
...
51
  • [awatar]
    Opole MBP
    Książka "Festiwal" autorstwa Jacka Świdzińskiego to fascynujący komiks, który przenosi czytelnika do Warszawy roku 1955, podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Jest to czas, gdy Polska stara się ukazać swoją przewagę nad kapi­tali­styc­znym­ Zachodem poprzez organizację imprezy o znaczeniu międzynarodowym. Opis kontekstu społecznego oraz wrażliwość na ludzkie marzenia i codzienne sprawy sprawiają, że książka nie tylko wciąga czytelnika, ale także pobudza do refleksji. Dialogi i obrazy w komiksie tworzą autentyczną atmosferę czasów PRL-u, a miejsce akcji, jak męski salon fryzjerski, dodaje unikalnego klimatu opowieści.
  • [awatar]
    Opole MBP
    "Franciszek Pieczka. Portret intymny" autorstwa Katarzyny Stoparczyk, to niezwykła podróż przez życie tego wybitnego aktora. Choć większość kojarzy go z niezapomnianymi rolami filmowymi, ta książka odsłania zupełnie nowe oblicze pana Franciszka - prywatnego człowieka o wyjątkowo prostych, ale trwałych wartościach. Książka wzbogacona jest anegdotami, historiami opowiadanymi przez samego Franciszka, jego bliskich i znajomych. Dowiadujemy się, jakim człowiekiem był "Franeczek", jak go nazywała żona, jak patrzył na świat oczami dziecka, zachwycając się pięknem otaczającego go świata i szanując każdego człowieka. To opowieść o wielkim aktorze i jeszcze większym człowieku, który swoją dobrocią, bezi­nter­esow­nośc­ią i miłością do życia potrafił wzruszyć serca wielu.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Fascynująca opowieść, która łączy w sobie elementy przygody, przyjaźni, odwagi i nauki. Młodzi czytelnicy będą mieli okazję zagłębić się w świat szyfrów i tajemnic, a także poznawać prawdziwe fakty związane z Enigmą – legendarną maszyną szyfrującą. Książka przyciąga nowoczesnym językiem, w którym nie brakuje młodzieżowego slangu, dzięki czemu czytelnicy mogą łatwo się utożsamiać z bohaterami.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Autorka prowadzi nas przez labirynt tureckiego krajobrazu społecznego, odkrywając tajemnice narodowej tożsamości, ale również to, co tak bardzo zajmuje umysły mieszkańców Turcji. Zwraca uwagę na dyskusje nad przeszłością i przyszłością kraju, na kompleksy, lęki i pragnienia, które tkwią głęboko w tureckiej duszy. Jednakże, unikając powszechnych stereotypów zachodnich, autorka przedstawia nam nie tylko barwny krajobraz obyczajów i interesujących postaci, ale także zauważalny rozdźwięk między realiami a wyobrażeniem, tradycją a nowoczesnością, codziennością a uroczystością. To podróż ukazana z perspektywy reporterki, która z zamiłowaniem bada każdy aspekt tego fascynującego kraju.
  • [awatar]
    Opole MBP
    W odległym zakątku, oddalonym od cywilizacji o kilkadziesiąt minut drogi łodzią lub wozem konnym, znajduje się hotel. To tutaj rozpoczyna się historia opowiedziana przez Magdalenę i Michała Hińczów w ich komiksowym debiucie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mamy do czynienia z kryminałem. Jednakże, szybko okazuje się, że to horror przepełniony mrokiem i tajemnicą. Nieproszony gość w hotelu to tylko preludium do kolejnych niepokojących wydarzeń. Chociaż nie brakuje krwistych momentów, komiks głównie skupia się na budowaniu atmosfery zagrożenia, zaskakując czytelnika nie tylko tajemniczymi zdarzeniami, ale także nietypowym stylem rysowania i nieoczekiwanymi zwrotami akcji.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo