Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1
...
21 22 23
...
51
  • [awatar]
    Opole MBP
    Niewiele w historii literatury powstało do tego stopnia poruszających historii; to książki, które nie tylko działają na wyobraźnie, ale poruszają też nasze serca i potrafią na zawsze zostawić piętno w naszej pamięci. Jedną z nich z pewnością jest „Zapytaj Alice”. To przerażający opis dorastania w cieniu zaburzeń odżywiania i uzależnienia od LSD, które ostatecznie doprowadza główną bohaterkę nawet do handlu narkotykami i prostytucji, byle tylko zdobyć na nie środki. Po latach okazało się, że autorką książki jest psycholożka ze Stanów Zjednoczonych, która spisała zeznania jednej ze swoich pacjentek, zachowując istotę ich przekazu. „Zapytaj Alice” uznane zostało za demoralizujące do tego stopnia, że zaczęto usuwać ją z bibliotek, jednak ten proceder został ostatecznie powstrzymany przez Sąd Najwyższy USA. Nie jest to książka prosta w odbiorze, jednak warto ją przeczytać, bo mimo wszystko – jest to lektura wzbogacająca i przestrzegająca przed różnego rodzaju uzależnieniami. A ponadto myślę, że warto znać jeden z najważniejszych i najszerzej omawianych tytułów XX wieku.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Joe Hill (czy właściwie Joseph Hillstorm King) to syn legendarnego Stephena Kinga. Swoje rodzinne konotacje ujawnił jednak stosunkowo niedawno, najpierw pozwalając się poznać jako utalentowany pisarz obdarzony nieprzeciętną wyobraźnią i ze świetnym warsztatem, a dopiero później jako krewny Króla Horroru. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy Joe Hill osiągnąłby swój status jednego z najp­opul­arni­ejsz­ych autorów współczesnej literatury bez wspierania się nazwiskiem, powinien sięgnąć po „NOS4A2”. Jest to oryginalna i wciągająca powieść o dziewczynie obdarzonej pewną szczególną umiejętnością (potrafi przemieszczać się w miejsca, gdzie znajdują się zgubione przedmioty) i wampirze, który podróżuje nawiedzonym rolls-royce’em z rejestracją NOS4A2. Ten potwór porywa dzieci do Świątecznej Krainy, łudząc je obietnicą wiecznych świąt i nieustannej radości, a tak naprawdę jest miejscem przepełnionym mrokiem, w którym wysysa z nich życiową energią, dzięki której może być nieśmiertelny. Myśleliście, że nie da się wykrzesać grozy z Bożego Narodzenia? Joe Hill udowodni Wam, że byliście w błędzie!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wśród twórców współczesnej literatury grozy coraz częściej pojawiają się pisarze oryginalni, którzy starają się powiedzieć w swojej prozie coś nowego i świeżego, zamiast bazować na ogranych schematach i odcinać kupony ze sprawdzonych patentów. Jednym z tego typu pisarzy jest Grady Hendrix – amerykański autor, który dorobił się już statusu jednego z najciekawszych autorów horroru XXI wieku. Popularność w Polsce przyniosła mu powieść „Moja przyjaciółka opętana”. Tytuł dość dobrze streszcza fabułę; końcówka lat 80., dwie przyjaciółki, a jedna z nich zostaje opętana. Brzmi banalnie? Być może, ale nie spodziewajcie się po tej książce rozwleczonego i nudnego recyklingu starych i oklepanych motywów! Przede wszystkim na uwagę zasługują znakomite rysy psychologiczne głównych bohaterek, dzięki którym autentycznie sympatyzujemy z opisywanymi postaciami. Szczególne słowa uznania należą się też autorowi za świetne oddanie realiów 1988 roku, dzięki czemu książka wpisuje się we wciąż aktualny trend reprezentowany przez produkcje pokroju „Stranger Things” (nawiązywać do tego serialu ma font okładkowy), a także za wywołujący ciarki opis coraz głębszego osuwania się Gretchen w szaleństwo spowodowane opętaniem. Jakościowy horror idzie tu pod rękę z powieścią młodzieżową. Świetna literatura!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Globalny fenomen „Igrzysk śmierci” swego czasu wstrząsnął całym światem w podobny sposób, jak zrobiły to „Harry Potter” i „Zmierzch”. Należy jednak pamiętać, że nie byłoby głośnych i efektownych filmów z Jennifer Lawrence, gdyby nie trylogia powieści Suzanne Collins. Nikogo nie trzeba przekonywać, że książki przeważnie przewyższają filmy, choćby dlatego, że nie mają ograniczeń czasowych i mogą pomieścić w sobie dokładnie tyle wątków, ile autor/-ka zapragnie. Po lekturze pierwszego tomu „Igrzysk śmierci” widać, o ile uboższy jest świat filmowy w porównaniu do tego powieściowego, wykreowanego przez Collins. W tej dystopijnej rzeczywistości świat podzielony jest dystrykty, a jego stolica mieści się w potężnym Kapitolu; raz do roku organizowane są Głodowe Igrzyska, do których przymusowo władza zaciąga po jednym mężczyźnie i kobiecie z każdego dystryktu. Tym razem znajdzie się wśród nich Katniss Everdeen, która nie zamierza jednak poddać się bez walki. „Igrzyska śmierci” czyta się praktycznie na jednym oddechu; opisywane tu wydarzenia następują po sobie tak szybko, że nie sposób się od nich oderwać i niejednokrotnie przyprawią czytelnika o szybsze bicie serca. To nie tylko trzymająca w napięciu powieść przygodowa, ale przede wszystkim lektura, która chce powiedzieć coś więcej. Polecamy!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Marię Peszek znamy z bezk­ompr­omis­owej­ i szczerej muzyki, którą zawsze chce coś przekazać odbiorcy. Jana Peszka znamy z ekranu i desek teatralnych, gdzie wiele razy mogliśmy oglądać jego wybitne i odważne kreacje aktorskie. Teraz spotykamy ich nie tylko jako wybitne sceniczne osobowości, ale raczej jako córkę i ojca, którzy siadają, by porozmawiać o życiu, traktując te pogawędki jako terapię (Maria przeżywała wówczas jeden z najgorszych momentów w życiu, a Jan dochodził do siebie po przebytym niedawno zawale). Rezultatem jest książka jedyna w swoim rodzaju – szczera, wbijająca szpileczki purystom, punktująca nasze narodowe wady, takie jak pieniactwo i hipokryzję, ale też w zabawny sposób wspominająca życie Peszków, bowiem zarówno Ona, jak i On sypią anegdotami jak z rękawa, nie pozwalając czytelnikowi się nudzić. Jest więc i śmiesznie, i gorzko, i czasem nawet strasznie, na pewno jednak nie jest monotonnie. Książka dopracowana w każdym calu, gwarantująca mnóstwo emocji podczas lektury.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo