Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie
[awatar]
Kościan MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 655120040
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kościański
Adres: ul. Wrocławska 28 b
64-000 Kościan
E-mail: mbp@koscian.pl

Godziny otwarcia biblioteki:
WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH, CZYTELNIA DLA DOROSŁYCH, ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
poniedziałek 10.00 - 18.00
wtorek 10.00 - 18.00
środa 10.00 - 18.00
czwartek 8.00 - 15.00
piątek 10.00 - 18.00
sobota 9.00 - 13.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zajmuje samodzielny budynek przy ulicy Wrocławskiej 28 b. Budynek ten, to dawny zbór ewangelicki, całkowicie zmodernizowany i przystosowany do potrzeb bibliotecznych, został oddany do użytku 27 maja 1974 roku po kapitalnym remoncie.
Ale historia bibliotekarstwa publicznego w Kościanie zaczęła się pod koniec 1945 roku. Od 1946 roku rozpoczęła działalność Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kościanie, a od 1949 roku Miejska Biblioteka Publiczna. Do ich połączenia doszło po 1955 roku. Biblioteka przyjęła wówczas nazwę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i swoim zakresem działania obejmowała miasto, natomiast opiekę instrukcyjno-metodyczną sprawowała nad bibliotekami gminnymi w powiecie.
Reorganizacja administracji przeprowadzona w 1975 roku w całym kraju ograniczyła działania biblioteki do terenu miasta i w związku z tym zmieniona została w Miejską Bibliotekę Publiczną. Ta nazwa pozostała do dzisiaj. Po ponownej reorganizacji administracji, na mocy porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta a Starostwem Powiatowym w 1999 roku Miejska Biblioteka pełni funkcję i wykonuje zadania biblioteki powiatowej.
Biblioteka nosi imię pisarza Adama Tomaszewskiego.
biblioteka.koscian.pl

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
joanna.d88
skrzypczakdominikk
mieczyslaw
pawelkwas
aleksandra_ciesielska
andwojcie
kredke
ilona.ruminska
weronika_mocek
malgosia.golczyk
paula23-23
barbaraskrobala
monika.hanek13
kasia.smoczyk
angela.nowak355
agaksiazyk
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo