Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Pewnej sylwestrowej nocy roku 2010 w katowickim lesie zostaje zamordowany Jacek Szymon. Był on dawnym kolegą niejakiego Rudolfa Heinza. Nic by nie było w tym zaskakującego, gdyby nie fakt, że Jacek wiele lat wcześniej prowadził śledztwo w sprawie okaleczenia i zabójstwa 6-letniej dziewczynki. Wówczas sprawca tej makabrycznej zbrodni nie został odnaleziony. Okazuje się jednak, że w chwili obecnej coś z cała pewnością łączy te dwie jakże na pozór różne od siebie sprawy. W śledztwo to zostaje zaangażowany profiler, który doniedawna zastanawiał się nad odejściem z policji. Zaintrygowany historią obu zbrodni oraz tym, że na wolności przebywa groźny przestępca, który wcześniej wystosował wiele gróźb pod adresem Jacka Szymona oraz Rudolfa Heinza, podejmuje wyzwanie rozwikłania tej trudnej sprawy. Czy zdoła schwytać mordercę nierzucającego słów na wiatr?
-
Główną bohaterką najnowszego kryminału Remigiusza Mroza jest Tesa. Kobieta ta z uwagi na swoją tuszę stara się nie opuszczać bezpiecznego azylu, jakim jest jej mieszkanie. Po prostu jeśli nie ma takiej potrzeby stara się nie wychodzić z domu. Dziś jest jednak inaczej. Tesa niespodziewanie otrzymuje wiadomość sms od jednej z firm kurierskich, informującej ją o oczekującej na odbiór przesyłce. Po krótkiej chwili zostaje powiadomiona o paczkomacie, do którego musi się udać, żeby otrzymać rzekomo dla niej zaadresowaną paczkę. Na początku dziewczyna jest bardzo zdziwiona tą informacją, bo na pewno niczego nie zamawiała przez internet, ani w żaden inny możliwy dla siebie sposób. Mimo to zaintrygowana wiadomością wychodzi z domu, żeby to sprawdzić. Okazuje się, że był to jej największy błąd, jaki udało jej się w życiu do tej pory popełnić…
-
Jak bardzo jedno kłamstwo może zniszczyć komuś życie? Głównymi bohaterami powieści „Ta dziewczyna'” są Laura, Daniel i ONA. Laura jest kobietą sukcesu. Robi ogromną karierę jako producentka telewizyjna. Żyje w związku małżeńskim z dość zamożnym mężczyzną. Ich ukochany syn to Daniel. Jego wychowywanie nie sprawiało rodzicom najmniejszych problemów. Jednak nic nie trwa wiecznie… W pewnym momencie w ich życiu pojawia się ta trzecia. Ma na imię Cherry. Cherry to niezwykle błyskotliwa, inteligentna, ponadto śliczna dziewczyna. Jest jednak małe ale… Cherry ukrywa pewną tajemnicę. Wkrótce okazuje się, że dziewczynie chyba nie do końca zależy na uczuciu do Daniela, a na dostatnim życiu które prowadzi. Co na to wszystko Laura? Thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony i nie pozwala zasnąć…
-
Pewnej grudniowej nocy na oddziale psychiatrycznym szpitala w Weseliskach ma miejsce morderstwo. Brutalnie zamordowany zostaje jeden z jego pacjentów. W kręgu najbliższych podejrzanych znajdują się pozostali chorzy oraz personel medyczny szpitala. Policja przybyła na miejsce zdarzenia całkowicie izoluje oddział C8 od świata. Nie może pozwolić, by ktokolwiek mógł go opuścić. Z czasem okazuje się, że zbyt wiele pytań pozostaje bez jakichkolwiek odpowiedzi. Rodzi się coraz więcej wątpliwości. Na dodatek przeszłość osób zamieszanych w zbrodnię pełna jest mrocznych tajemnic, przesiąknięta złem i bólem. Podkomisarz Nina Warwiłow za wszelką cenę próbuje rozwikłać tą skomplikowaną zagadkę. Mimo jej ogromnego zaangażowania nie idzie wcale łatwo. Prócz morderstwa w szpitalu głowę Warwiłow zaprząta również mnóstwo innych myśli, związanych z jej przeszłością i życiem osobistym. Za moment będzie musiała podjąć naprawdę trudne decyzje, które niewątpliwie będą miały istotny wpływ na jej dalsze życie.
-
Tym razem Margaret Atwood, ceniona kanadyjska pisarka, w swej wstrząsającej antyutopii opisuje prawdziwe piekło kobiet. Przedstawiony przez nią w powieści świat stanowi najgorszy koszmar. Rządzi nim reżim, a ortodoksja stanowi jedyne prawo. Jej główna bohaterka Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Podręcznej w zasadzie nic nie wolno. Tylko raz dziennie może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony. Cel wyjścia też jest tylko jeden. Wychodzi, żeby udać się na targ. W tym sadystycznym świecie Podręcznej już nie wolno czytać, więc wszystkie napisy zastąpiono obrazkami. Teraz musi być lojalna i pokorna. Co miesiąc musi leżeć i trwać w modlitwie, aby jej zarządca ją zapłodnił. Ciągle malejący przyrost naturalny sprawił, że tylko Podręczne w błogosławionym stanie stanowią jakąś wartość dla obecnego świata. Freda jest zniewolona, podlega ogromnej dyktaturze, ale mimo wszystko w swej pamięci skrywa jeszcze wspomnienia o kochającym ją mężu, swej córeczce, pracy, własnych pieniądzach… Teraz nie może nawet mówić, wyrażać w jakikolwiek sposób własnych przemyśleń, spostrzeżeń… Bo jej dawnego świata już nie ma.