Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Buczkowicach
[awatar]
Buczkowice GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 33 817 73 10
Województwo: śląskie
Powiat: bielski
Adres: ul. Franciszka Miodońskiego 2
43-374 Buczkowice
E-mail: biblioteka-buczkowice@wp.pl

Poniedziałek 11:00-19:00
Wtorek 11:00-19:00
Środa 11:00-19:00
Czwartek 11:00-19:00
Piątek 11:00-19:00

Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach

Rok utworzenia Biblioteki: 1926

GBP w Buczkowicach posiada 4 placówki biblioteczne: centrala w Buczkowicach i filie
w Rybarzowicach, Godziszce
i Kalnej. Biblioteki w Godziszce i Kalnej mieszczą się w szkołach – pełnią jednocześnie rolę bibliotek szkolnych. Placówka w Rybarzowicach mieści się w Domu Ludowym, natomiast centrala ma swoje miejsce w budynku Urzędu Gminy Buczkowice.

Zbiory GBP w Buczkowicach wzrosły z 37.746 woluminów (1999 r.) do 51.034 (2016 r.). Od 2016 roku biblioteka kupuje audiobooki oraz kładzie nacisk na zakup literatury popularno-naukowej. Placówki gromadzą również Dokumenty Życia Społecznego.

W bibliotece prężnie działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Placówki uczestniczą
w ogólnopolskich akcjach: Cała Polska czyta dzieciom, Tydzień Bibliotek, Światowy Dzień Pluszowego Misia. Corocznie od 2000 roku odbywają się dwudniowe - Jesienne Dni Książki organizowane wspólnie przez bibliotekę oraz Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach. Celem przedsięwzięcia jest edukacja kulturalna, popularyzacja czytelnictwa oraz zwiększenie zainteresowania książką wśród mieszkańców województwa śląskiego. W ramach tej imprezy we wszystkich bibliotekach organizuje się spotkania z pisarzem, a także konkurs literacki: „Chcecie bajki…oto bajka”( mający rangę konkursu wojewódzkiego) oraz konkurs plastyczny: „Mój ulubiony bohater literacki”.
Prace nagodzone w obu konkursach wydawane są w formie książkowej.

We wszystkich placówkach prowadzone są lekcje biblioteczne oraz comiesięczne spotkania
z przedszkolakami pt.: „Poranne bajanie”. Organizowany jest również konkurs czytelniczy - „Moja ciekawa lektura” polegający na prezentacji dodatkowej książki. W grudniu corocznie odbywają się Spotkania Mikołajkowe. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszą się : „Spotkania z poezją”oraz „Nasze korzenie-Opowieści historyczne” czyli cykl historyczny propagujący wiedzę o regionie.

GBP w Buczkowicach wraz z filiami współpracuje przede wszystkim z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Buczkowicach, szkołami podstawowymi i gimnazjami, przedszkolami, parafiami, Towarzystwem Społeczno–Kulturalnym „Zagroda”, Kołami Gospodyń Wiejskich i OSP.

Dla osób starszych organizowano Spotkania z pasjami, wystawy rękodzielnicze. Mieszkańcy gminy mogli także uczestniczyć w prelekcjach : „Uniwersytet każdego wieku w Buczkowicach” (warsztaty dziennikarskie, pisarskie, artystyczne, ekonomiczne i historyczne). Biblioteka dysponuje audiobookami. Placówka centralna oraz filia w Rybarzowicach są przystosowane dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h.

Każdy czytelnik może nieodpłatnie korzystać z internetowych czytelni jakie mieszczą się we wszystkich placówkach. Księgozbiór dostępny jest on-line na naszej stronie internetowej biblioteka-buczkowice@wp.pl Biblioteka zamieszcza informacje o wydarzeniach kulturalnych
i nowościach książkowych na stronie oraz w Gazecie Gminnej wydawanej przez GOK w Buczkowicach.

Biblioteką w latach 1999-2017 zarządzały: Danuta Kubica (1973-2016) i Bożena Jakubiec (2016 -nadal).

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
mgluza
Haiva
kingal1
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo