• Książkę przeczytałam dosłownie jednym tchem. Ostatnie strony - wbrew temu, co autor zaleca - w godzinach nocnych przy nikłej lampeczce, na kolanach, mocząc stopy w misce wody :) Polecam każdemu, kto chciałby choć na chwilę oderwać się od naszej ponurej rzeczywistości. Magia słowa doświadczonego podróżnika, czy może ostatni szaman plemienia Carpana splunął z wiatrem? :)
    +1 zabawna
  • Bardzo ciekawa książka, pełna humoru i niezwykle wnikliwych obserwacji ludzi. Bardzo pouczająca. Warto przeczytać, aby zaczerpnąć odrobinę wiedzy ze świata Dzikich.
  • est to powieść przygodowo-podróżnicza, która trzyma w napięciu jak dobry kryminał, a momentami bawi i rozśmiesza do łez. Znajdziemy w niej wszystko, co charakteryzuje dobrą książkę, czyli wartką akcję, fantastyczne dialogi, doskonały materiał zdjęciowy. Jej głównym atutem jest to, że opowiada o prawdziwych wydarzeniach i niesamowitym świecie, który my możemy poznać tylko dzięki barwnym opisom autora. Ukazuje rzeczy, w które przeciętny biały człowiek nie wierzy, czego nigdy i nigdzie nie zobaczy i nie doświadczy. Opowieści Cejrowskiego są świadectwem świata, którego już (prawie) nie ma. Dzikie Ziemie dały mu się poznać, a później pozwoliły wrócić do cywilizacji. To cenny dar, którego autor nie zmarnował. Poznając ten dla nas nieznany, można rzec prymitywny świat, zatrzymujemy się na chwilę zastanawiając się, czy ten nasz jest lepszy? Czy może hierarchia wartości tych prostych ludzi żyjących z dala od cywilizacji mobilizuje nas do zastanowienia się nad naszym systemem wartości ?
  • Super przygoda! Naprawdę polecam!
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo