• Polityka to bagno – nie jest to może specjalnie odkrywcze stwierdzenie, ale właśnie takie zdanie nasuwa się na myśl po lekturze tego reportażu. I to nie chodzi nawet o to, że jest to książka wstrząsająca, pokazująca kulisy polityki czy partyjnych decyzji zapadających na samych szczytach. Bo jest to opowieść o czymś zupełnie innym; autor bowiem postanowił ruszyć za największymi partiami politycznymi w kampanijną wyprawę po Polsce, ale nie podając się za dziennikarza. Z perspektywy zwykłego obywatela pojawiał się więc zarówno na wiecach PiS-u, jak i PO, Wiosny, Konfederacji i PSL-u. I co zauważył? Że konflikty i afery, którymi całymi dniami żyją stacje informacyjne starające się nakręcać spirale nienawiści, niewiele mają wspólnego ze zmartwieniami zwykłych obywateli. Oczywiście, pojawiają się tu czasem politycy, ale w roli drugoplanowej; głównymi bohaterami są tu zwyczajni ludzie, wyborcy z jednej i drugiej strony politycznej barykady. Co wynikło z obserwacji Krawczyka? Skąd więc wynika taka sytuacja? I czy na pewno podziały są politykom na rękę? Przekonajcie się sami!
  • Doskonały reportaż. Kulisy zmagań polskich polityków różnych opcji ukazane przez pryzmat zwykłych uczestników wieców przedwyborczych. Wybory parlamentarne, europarlamentarne i prezydenckie. • Idealnie przedstawiony "Cyrk Polski". Żywy język przenosi czytelnika w sam środek przedwyborczego tłumu polskich wsi i miast na trasie podróży reportera podążającego w ślad za głównymi kandydatami do najważniejszych polskich i europejskich urzędów.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo