• Książka szybko się czyta choć spodziewałam się innego zakończenia. Jak na zimowy wieczór z herbatka pod kocyk bardzo fajna propozycja .
  • Szkoda, ze zakończyło się tak smutno, trochę za mało radości i szczęścia dla Oskara.Koniec mógłby byc bardziej optymistyczny.Ksiazka wzruszająca i pełna emocji, pozostaje w pamięci na dłużej.
  • Piękna, momentami wzruszająca historia o przyjaźni, miłości, akceptacji. Akcja toczy się dwutorowo, teraz i w przeszłości. Poznajemy bohaterów, ich zachowanie, budowanie ich relacji. To, co działo się u nich kiedyś i to, czym zajmują się teraz. • Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie ostatnie dwa rozdziały. Dla mnie są niespójne, nie pasują do całości. Miałam wrażenie, że autorka na siłę próbuje podkręcić fabułę i zburzyć wreszcie panujący spokój. • Dla mnie ta książka kończy się nieco wcześniej i tak ją oceniam.
  • "Zima, kiedy wrociłeś" to piękna, a zarazem smutna, poruszająca i bardzo emocjonująca historia o stracie, bólu, cierpieniu, pierwszej miłości, rozczarowaniach, nies­praw­iedl­iwoś­ci, demonach przeszłości, drugiej szansie, trudnych wyborach i nadziei. Historia została przedstawiona jako "teraz" i "wtedy". Bohaterowie zostali świetnie wykreowani, byli tacy prawdziwi i przeżywałam z nimi ich szczęśliwe i smutne chwile. Zakończenie było dla mnie zaskoczeniem. Gdy już myślałam, że wiem jak się zakończy, to autorka zafundowała nam zwrot akcji. Tego się nie spodziewałam. Książka jest wciągająca i bardzo mi się podobała.🥰 Polecam.❄️🙂
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo