• Bardzo dobra książka. Na początku akcja powoli się rozwija, z biegiem czasu przyśpiesza. Opowieść o odwiecznych zmaganiach nauki i religii oraz o tym, jak ludzie zmagają się z próbami aby pogodzić te dwie kwestie. Oprócz tego pobocznie można poznać zabytki Watykanu i zasady wyboru papieży. Oczywiście nie brakuje również wątku miłosnego. :)
  • "Wiedza Roberta Langdona na temat symboliki i jej powiązania z teoriami spiskowymi doprowadza go Z Bostonu, poprzez szwajcarski CERN do centrum stolicy apostolskiej. Dynamika wydarzeń nabiera rozpędu w tempie wykładniczym. Każdy symbol, zdanie, fraza może mieć kluczowe znaczenie w skali życia i śmierci. Do rozwiązania zagadki Langdon ma do dyspozycji watykańskie archiwa, informacje z ośrodka naukowego CERN, znaki w postaci pomników, obelisków czy płaskorzeźb. Ma również przy swoim boku specjalistkę od antymaterii - Vittorie. Czy poprzedni papież musiał odejść? Kto zostanie jego nastepcą i jakie znaczenie ma w tym bractwo Iluminatów? Czy zdoła uratować wiernych oraz najważniejsze miejsce Rzymu? Na te pytania odpowie 560 stron bitej napiętej akcji.
  • Ciekawa książka. Cieszę się że posiada parę autentycznych faktów np. istnienie ośrodka badawczego CERN. Polecam tym którzy czytają dla relaksu w wolnych chwilach, warto.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo