• POLECAM tę bardzo ciekawą książkę, której autorką jest korespondentka TV w Watykanie i Rzymie, a prywatnie żona byłego gwardzisty szwajcarskiego, od lat mieszkająca w Watykanie. • Była sąsiadką trzech papieży : Jana Pawła II - u schyłku jego pontyfikatu, Benedykta XVI i obecnego Franciszka. • W tej niezwykłej książce autorka wprowadza nas za mury miasta - państwa za Spiżową Bramą, ukazując kulisy jego funkcjonowania i specyfikę , z jednej strony jako siedziby papieża i ciekawego turystycznie miejsca, a z drugiej jako ojczyzny dla tych, którzy tam mieszkają, pracują , robią zakupy i idąc po bułki spotykają papieża. • Książkę chłonęłam z zaparty tchem, bo to jakby skarbnica wiedzy nie tylko o zabytkach Watykanu , jego ogrodach i historii państwa o zamykanych na noc bramach , oprócz Bramy Św. Anny przy której pełnią nocną wartę gwardziści , ale też opowieść o codziennym życiu 440 mieszkańców , na 44 hektarach za Spiżową Bramą , okraszona własnymi przeżyciami autorki.
  • Watykan. To w tym miejscu historia zapierająca dech w piersiach miesza się z codziennością. Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i tłumaczka, autorka niezwykłej książki Kobieta w Watykanie: jak żyje się w najmniejszym państwie świata, prowadzi czytelnika uliczkami papieskiego państwa, pozwala zajrzeć w jego zakamarki, do których zwykli turyści nie mają wstępu. Z jej książki osoby zainteresowane tematyką dowiedzą się nie tylko, w jaki sposób przyznaje się obywatelstwo Watykanu, ale też jak się go pozbawia oraz jakie są warunki rezydowania za Spiżową Bramą. Państwo Watykańskie jest jednostką prawną i administracyjną, której władcą absolutnym jest papież. Autorka sporo miejsca poświęciła na opis papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, Castel Gandolfo, czyli letniej rezydencji papieskiej, oraz przedstawiła sylwetki trzech papieży (Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka). Z książki Kobieta w Watykanie… dowiemy się niezliczonych ciekawostek dotyczących tego najmniejszego państwa świata. Jego powierzchnia to tylko 0,44 ha, ale historycznie jest niewyczerpaną skarbnicą. I kolejna ciekawostka: Watykan to jedyne państwo na świecie, które na noc jest zamykane, a zadaniem Gwardii Szwajcarskiej jest otwieranie i zamykanie Bramy Świętej Anny. Autorka ubarwiła książkę wieloma pięknymi fotografiami. • Małgorzata Koźma • Biblioteka Kraków
  • Świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni! Moja ciekawość została zaspokojona całkowicie, a wiele informacji mnie mocno zaskoczyło... Polecam!
  • Bardzo dobra książka,pokazująca życie ludzi w Watykanie po drugiej stronie murów.Bardzo ciekawe i dla niewielu dostępne informacje • w przystępnej formie.Warto.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo